Kredyt na start dla firm – co warto wiedzieć?

utworzone przez | 31 08 2016 | 2 Komentarze

Nie każdy początkujący pracodawca dysponuje odpowiednimi środkami, aby z rozmachem rozkręcić swój nowo powstały biznes. Wówczas jedynym racjonalnym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie z usług banku, choć te nie zawsze są skore do udzielania kredytu start-upom. Poniżej przedstawiamy „garść” przydatnych informacji na temat kredytów na start dla firm.

Kredyt na start a staż firmy

Bez wątpienia czas działalności firmy na rynku jest jednym z podstawowych kryteriów branych pod uwagę przez banki podczas udzielania kredytu. Instytucje finansowe niezwykle rzadko decydują się udzielić wsparcia start-upom ze względu na zbyt duże ryzyko bankructwa i trudną do określenia zdolność kredytową. Jednak mimo wszystko niektóre banki (Idea Bank, mBank) mają w swojej ofercie kredyty na start dla początkujących firm. I choć pożyczana suma prawdopodobnie nie będzie zawrotna (zwykle waha się od 10 do 50 tysięcy złoty), to wielu przedsiębiorcom może pomóc rozwinąć skrzydła.

Pamiętajmy jednak, że banki mogą różnie interpretować staż firmy. Niektóre instytucje finansowe nawet dwuletnią działalność przedsiębiorstwa uważają za niewystarczającą. Choć każdy przypadek to odrębny casus, a oferty kredytowe dla firm są na tyle zróżnicowane, że prawdopodobnie i tak nie obędzie się bez wizyty w co najmniej kilku placówkach. Warto wiedzieć, że czasem fakt, iż przedsiębiorca jako osoba prywatna wywiązywał się ze swoich zobowiązań kredytowych, może sprawić, że bank okaże się bardziej przychylny przy udzieleniu kredytu dla firmy.

Niezbędne formalności

Aby bank mógł rozpatrzyć naszą prośbę o kredyt, konieczne jest dostarczenie odpowiedniej dokumentacji. Oprócz wniosku należy do niej załączyć m.in.:

  • zaświadczenie o braku zaległości w opłacaniu składek ZUS
  • zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o niezaleganiu z płatnością podatków
  • biznesplan przedsiębiorstwa
  • wpis do rejestru działalności gospodarczej
  • dokumenty poświadczające dochody firmy, na przykład deklaracja podatkowa za zeszły rok
  • opinia banku, który prowadzi rachunek firmy
  • zaświadczenie o zabezpieczeniu kredytu, na przykład w postaci nieruchomości.

Rodzaje kredytów dla firm

Można wyróżnić trzy rodzaje kredytów dla firm: inwestycyjny, hipoteczny i obrotowy. Początkujący przedsiębiorcy mają zwykle nikłe szanse, aby otrzymać kredyt inwestycyjny, który wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Poza tym najczęściej jest długoterminowy i przeznaczony dla przedsiębiorstw o ustabilizowanej w swojej branży pozycji.

Zabezpieczenia wymaga też kredyt hipoteczny, dlatego stosunkowo najłatwiej otrzymać młodemu przedsiębiorcy kredyt obrotowy, który pozwala finansować bieżącą działalność firmy. W związku z tym udzielany jest na krótki okres czasu, a jego spłata zachodzi automatycznie – zazwyczaj jest regulowana z wpływów otrzymywanych na rachunek firmy.

Oferty kredytów na start dla firm sprawdź na: http://direct.money.pl/kredyty-na-start/.

2 komentarze

  1. kredyty dla firm

    Kredyty na start są praktycznie nieosiągalne dla przedsiębiorców, ewentualnie wchodzą w grę kredyty z zabezpieczeniem hipotecznym, gdzie zdolność kredytowa wynika z biznes planu. Na start dla nowych firm dostępny jest leasing i faktoring, leasing ułatwia nabycie środków trwałych, a faktoring przyspieszenie płatności od kontrahentów.

    Odpowiedz
  2. piotr

    Prowadząc działalność gospodarczą musimy w niektórych sytuacjach skorzystać z oferty kredytowej dla firm. Pozostaje jednak pytanie jak dobrze wybrać kredyt, aby był korzystny dla biznesu. Moim zdaniem warto kierować się kosztem danego produktu finansowego.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły