Niezależnie od tego, czy dopiero poszukujemy pierwszej pracy, czy też chcemy zmienić obecną, dobre dokumenty rekrutacyjne to podstawa. Nie każdy pracodawca wymaga listu motywacyjnego, natomiast dla naszych poszukiwań krytyczne jest dobrze napisane i wykonane CV. Oto kilka porad, które mogą okazać się pomoc przy tworzeniu własnego podsumowania.
Brak doświadczenia
Jednym z najczęstszych problemów z jakimi spotykają się piszący CV jest brak pomysłu na to jak uzupełnić rubrykę „Doświadczenie”. Kłopoty pojawiają się w momencie, kiedy szukamy pierwszej pracy, jak i wtedy, kiedy chcemy zmienić branżę.
Absolutnie nie należy zostawiać tej rubryki pustej! To najlepsze miejscem, aby przekonać pracodawcę, że posiadamy umiejętności, które przydadzą się na podanym stanowisku. Niekoniecznie muszą być one potwierdzone doświadczeniem w komercyjnej pracy. Przykładowo, jeśli ktoś planuje rozpocząć swoją karierę od serwisu komputerowego, warto wspomnieć o każdym działaniu, jakie podejmujemy w tej dziedzinie. Naprawiamy komputery rodzinie i znajomym? Zajmujemy się sprzętem w organizacji non-profit lub w szkole? Prowadzimy bloga o tematyce technologicznej lub aktywie udzielamy się na forum, pomagając w wyborze odpowiednich komponentów? Majsterkujemy na własną rękę? Wszystko kwalifikuje się jako doświadczenie. Warto pamiętać, aby opis nie był zbyt rozwlekły, a także pokazywał naszą znajomość fachowego języka i nazewnictwa.
Tworzenie wytrycha
Wiele osób popełnia błąd tworząc jeden wzór CV i wysyłają je do wielu firm. Nie należy tak robić z prostego powodu – każdy pracodawca się od siebie różni i ważne są dla niego inne rzeczy. Gdy znajdziemy ogłoszenie, które nas interesuje warto poszukać więcej informacji o pracodawcy i o tym, jakiego pracownika może poszukiwać. Dla niektórych liczą się twarde kwalifikacje – nie będzie miało sensu podkreślanie w CV swojego charakteru oraz predyspozycji do danej pracy, lepiej skupić się na swoich umiejętnościach. W innych, mniej formalnych firmach może być odwrotnie, będą poszukiwane osoby o konkretnym podejściu do życia i charakterze, wszystkiego zaś zostaną nauczone w pracy. Wtedy doświadczenie przestaje grać tak istotną rolę. Nie istnieje jedno, uniwersalne CV, które możemy rozesłać do wszystkich potencjalnych pracodawców.
Układ graficzny
CV jest dokumentem, w którym liczy się również wygląd i rozmieszczenie informacji. Nie wolno jednak przesadzać w żadnym z kierunków. Zbyt duża liczba fikuśnych dodatków graficznych, kolorów lub wymyślnych fontów sprawi, że stanie się ono zupełnie nieczytelne. Warto jednak przypilnować, aby CV nie było po prostu zbitym blokiem tekstu. Jeśli nie posiadamy żadnego doświadczenia z grafiką, warto poprosić o pomoc kogoś bardziej obeznanego od nas lub spróbować wyróżnić najważniejsze informacje pogrubieniem lub wielkością fontu w edytorze tekstu, a także zadbać o odpowiednie odstępy.
0 komentarzy