Na co zwracać uwagę, przeprowadzając rozmowę kwalifikacyjną?

utworzone przez | 29 06 2016 | 0 komentarzy

Rozmowa kwalifikacyjna to unikalna szansa, by osobiście poznać potencjalnego kandydata do pracy, dlatego warto nie zmarnować tej okazji i wcześniej przemyśleć, o co go zapytać, na co zwrócić uwagę, aby uzyskać pełny obraz jego osoby. Przejrzenie nadesłanych CV i listów motywacyjnych to tak naprawdę dopiero punkt wyjścia. W zależności od tego, jakie stanowisko ma dane osoba zajmować, warto w trakcie rozmowy położyć akcent na różne kwestie.

Rozmowa o pracę – częste pytania

Bez względu na to, jakie stanowisko miałby zajmować potencjalny pracownik, warto sprawdzić, czy ma on jakąkolwiek wiedzę na temat naszej firmy. Wówczas możemy się przekonać, czy na przykład zależy mu na zatrudnieniu i w związku z tym zadał sobie trud wyszukania informacji na stronie internetowej spółki, czy wręcz odwrotnie – przyszedł na spotkanie niejako z przypadku, bez podstawowej wiedzy na temat profilu działalności firmy. Pomocniczym pytaniem może się okazać prośba o podanie przyczyn, dla których kandydat aplikował do danej firmy i na dane stanowisko.

Sprawdzian umiejętności

Warto również nie zaprzepaścić możliwości, jakie daje rozmowa kwalifikacyjna i od razu sprawdzić umiejętności praktyczne kandydata, jeżeli jest to tylko możliwe. Osobie, która miałaby na co dzień pracować z językami obcymi, można zadać kilka pytań w obcym języku. Pozwoli to zweryfikować ich znajomość. Osoba, która miałaby sprzedawać produkty lub usługi, może wykonać telefon do potencjalnego klienta, by nakłonić go do ich kupna. Można wówczas sprawdzić, czy kandydat dysponuje wystarczającą siłą perswazji. Kandydaci na stanowisko redaktora lub copywritera mogą natomiast napisać krótki tekst, co pozwoli zweryfikować ich umiejętność w operowaniu słowem.

Jak cię widzą, tak Cię piszą

Bez wątpienia prezencja kandydata ma istotne znaczenie. Z tego względu uśmiech, zdecydowanie, wyważona pewność siebie powinny zostać na wstępie docenione, podobnie jak stosowny ubiór. Jednak w tej ostatniej kwestii nie warto przesadzać. Ktoś, kto nie będzie pracował w kancelarii adwokackiej, nie musi wcale przychodzić na rozmowę w garniturze czy garsonce i szpilkach. Od ubioru o wiele ważniejsza jest osobowość i sposób bycia.

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły