Kariera nikomu nie spada z nieba (może z nielicznymi wyjątkami), a w dzisiejszych realiach konkurencja na rynku pracy jest duża i wcale niełatwo o satysfakcjonującą posadę. Jeśli chcesz osiągnąć sukces, musisz się wyróżniać, mieć doświadczenie i konkretne umiejętności, a także wiedzieć, jakie są obecne trendy i w jakiej dziedzinie możesz zabłysnąć. Trzeba przyznać to otwarcie – rozwój zawodowy wymaga prawdziwego zaangażowania i przynosi same korzyści, nie tylko materialne.
Zbieracz kompetencji
Bez względu na to, czy szukasz stałej pracy, czy chcesz prowadzić własną działalność gospodarczą, czy też nawet nie masz jeszcze pomysłu na życie zawodowe, pamiętaj o jednej zasadzie: ważna jest wszechstronność. Jeśli masz różnorodne kompetencje, zyskujesz wiele możliwości i stajesz się atrakcyjny dla potencjalnego pracodawcy. Dzisiaj bardzo wysoko ceni się elastyczność i otwarty umysł, dlatego wykorzystuj każdą okazję, by nauczyć się czegoś nowego.
Staroświecki, szkolny model kształcenia powoli staje się przeżytkiem, ustępując miejsca szeroko pojętemu samokształceniu. Dostępność różnych źródeł, zwłaszcza książek, czasopism i materiałów internetowych, pozwala amatorowi wznieść się na poziom specjalisty. Taka forma zdobywania wiedzy jest tym bardziej efektywna, że sam decydujesz, czego się uczysz. Jak wiadomo, lepiej przyswajamy informacje, które autentycznie nas interesują.
Kamienie milowe rozwoju zawodowego
Nawet największa wiedza teoretyczna nie zastąpi jednak praktyki, słabo prezentuje się też w CV. W większości zawodów właściwy start i dalszy rozwój zapewnią tylko odpowiednie dokumenty i doświadczenie. Wszelkie praktyki, staże i kursy to inwestycja w przyszłość. Czasem możesz na nich zarobić, czasem są bezpłatne, a czasem sam musisz wydać trochę pieniędzy. Możesz być jednak pewien, że dobrze wybrane szkolenie się opłaci.
Pamiętaj tylko, żeby wcześniej dokładnie zapoznać się z ofertą. Czy po ukończeniu kursu otrzymasz potrzebne zaświadczenie? Czy zostały spełnione wszystkie formalności prawne? Czy staż nie ogranicza się do parzenia kawy w firmie? I wreszcie: czy praktyka jest naprawdę warta twojego czasu.
Zrób to dla siebie!
Zachęcam też, by nie wliczać wszystkiego w bilans zysków i strat. Oczywiście, ukierunkowany rozwój zawodowy jest ważny, ale pozwól sobie także na pasję i odrobinę fantazji. Jeśli spojrzysz na życiorysy znanych ludzi sukcesu, przekonasz się, że są to osobowości odważne i nonkonformistyczne, które realizują swój pomysł na siebie. Hobby, które teraz wydaje się mało opłacalne, może kiedyś okazać się twoim wielkim atutem. Zresztą, satysfakcja z robienia czegoś, co naprawdę sprawia ci przyjemność, jest bezcenna.
Moim zdaniem powinniśmy nieustannie rozwijać się zawodowo, bo nie wiadomo kiedy dane umiejętności mogą nam się przydać 🙂 Różne są strategie rozwoju, ale nie ulega wątpliwości, że rozwijać się trzeba 🙂
Po prostu trzeba się cały czas dokształcać i brnąć w jakimś kierunku, bo o to przecież chodzi. Nie trzeba być od razu specjalistą, ale można się uczyć 🙂