Urlop sabbatical – czym jest i dlaczego warto go mieć?

utworzone przez | 24 01 2019 | 0 komentarzy

Urlop sabbatical jest płatnym urlopem dla profesjonalistów. Trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Pozwala wówczas wypalonym zawodowo pracownikom odpocząć, regenerować siły albo poszerzać wiedzę i kompetencje. Co należy o nim wiedzieć?

Urlop sabbatical – podstawowe informacje

Nazwa „sabbatical” tłumaczona z angielskiego wiąże się z czasem wolnym od pracy z powodów naukowych, jednak definicja pojęcia okazuje się odmienna. Urlop sabbatical to kilkutygodniowy lub kilkumiesięczny urlop płatny. Dotyczy on głównie pracowników korporacji uskarżających się na zawodowe wypalenie. Służy odpoczynkowi albo odbyciu rozwijającej podróży. Czasami podczas urlopu sabbatical pracownicy odbywają szkolenia lub udzielają się w organizacjach wolontariackich. O długości przerwy w pracy decyduje zazwyczaj pracodawca, ale to pracownik ustala samodzielnie, jak ten czas wykorzysta. Monotonia bycia zatrudnionym w korporacji, a także silna ekspozycja na stres i wymóg wypracowywania nadgodzin nierzadko szkodzą nawet najbardziej wytrwałym specjalistom. Z tych względów w USA, w wielkich koncernach, sabbatical stał się już normą. Od wielu lat mogą na niego liczyć pracownicy McDonald’s, IBM czy Intel. W Polsce pomysł ten dopiero raczkuje, ale już udało mu się zdobyć swoich sympatyków.

Dla kogo urlop sabbatical

Urlop sabbatical dedykuje się profesjonalistom, osobom na wysokich stanowiskach, o dużej wiedzy i doświadczeniu. Pracodawcy dają swoim najcenniejszym zatrudnionym czas wolny na regenerację, odpoczynek i samorozwój. Równolegle wypłacają wynagrodzenie, którego wysokość ustalają obie strony. Przyjmuje się, że osoba będąca na urlopie sabbatical, pracuje w trybie ciągłym 5-10 lat w danym przedsiębiorstwie, a jej wyniki indywidualne znacznie wpływają na rozwój i renomę firmy. W Polsce sabbatical udziela się sporadycznie i zazwyczaj dotyczy unikalnych ekspertów w danej dziedzinie. Przyczyną ubiegania się o tego rodzaju urlop może być wypalenie zawodowe i związana z nim chęć odpoczynku i regeneracji sił. Jako powód wskazuje się często także pragnienie ukończenia wymarzonego kursu językowego za granicą, odbycia szkolenia podnoszącego kwalifikacje albo kłopoty w życiu osobistym i rodzinnym.

Urlop sabbatical – zalety

Urlop sabbatical dla niejednego pracownika brzmi jak spełnienie marzeń. Nie rezygnując z pracy i przy ciągłym otrzymywaniu wynagrodzenia można pozwolić sobie na lenistwo, podróże w odległe zakątki świata albo dodatkowy kurs. Urlop tego typu to również świetne rozwiązanie dla osób przeżywających trudności w życiu osobistym. Choroba, depresja czy strata kogoś bliskiego – łatwiej je przeboleć mając poczucie stabilizacji zawodowej i stałych dochodów. Ponadto urlop sabbatical może okazać się czasem wyjątkowo kreatywnym. Wiele osób szuka wtedy nowych inspiracji lub drogi życiowej. Odpoczynek, zdobywanie nowych umiejętności i poznawanie świata pokazuje nowe perspektywy, dzięki którym pracownicy mogą powrócić do firmy pełni energii i nowych pomysłów, dających szansę na rozwój przedsiębiorstwa.

Urlop sabbatical to wyjątkowo korzystne rozwiązanie, choć w Polsce jeszcze niezbyt rozpowszechnione. Pozostaje liczyć na to, że rodzimi pracodawcy zrozumieją ważność tej nowinki i postanowią uczynić z niej narzędzie do wzmacniania swoich kadr.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły