Cudze chwalicie, swego nie znacie – to przysłowie swoje zastosowanie znalazło również w biznesie. Przestawiamy ranking polskich firm i spółek, którym udało się odnieść sukces poza granicami ojczyzny.
CCC
Spółka akcyjna CCC z siedzibą w Polkowicach zajmuje się dystrybucją obuwie nie tylko w Polsce. Za datę jej założenia uznaje się 1999 rok. Od tego czasu otwarto ponad 1219 placówek handlowych z logo CCC w 29 krajach. Sklepy CCC spotkamy m.in. w Czechach, Rosji, Słowenii, na Słowacji i Ukrainie, a nawet w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Sieć sklepów działa na zasadzie franczyzy, a źródłem jej zaopatrzenia są producenci z kraju i zza granicy. Od wielu lat CCC aktywnie uczestniczy w promocji sportu – jest sponsorem drużyny koszykarskiej oraz kolarskiej.
Gino Rossi
Gino Rossi, mimo włosko-brzmiącej nazwy to firma całkowicie Polska. Produkująca swoje obuwie w słupskiej fabryce marka część modeli oraz materiałów importuje jednak od producentów zagranicznych. Asortyment, oprócz obuwia męskiego oraz damskiego, obejmuje także akcesoria takie jak torebki, portfele lub teczki. Aktualnie spółka jest w posiadaniu ponad 100 lokali. Sklepy Gino Rossi spotkamy nie tylko w największych miastach Polski, ale również na Litwie, Łotwie, w Czechach i Słowacji.
Inglot
Niezależnie od tego, czy wybierzemy się na nowojorski Broadway, odwiedzimy Mall of Emirates w Dubaju, lub będziemy spędzać wczasy w Malezji. W każdym z tych miejsc znajdźmy salony kosmetyczne polskiej sieci Inglot. Założone w 1983 roku w Przemyślu przez Wojciecha Inglota przedsiębiorstwo, posiada dominującą pozycję na krajowym i światowym rynku kosmetycznym. Inglot Cosmetics posiada 800 salonów w ponad 70 krajach. Mimo tak dużego zasięgu większość produktów nadal powstaje w Polsce.
Reserved
Założona w 1998 roku przez Marka Piechockiego i Jerzego Lubiańca polska sieć odzieżowa bardzo szybko zyskała fanów na całym świecie. Wielka Brytania, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar i Chorwacja – to tylko niektóre z rynków, na których z powodzeniem działa Reserved. O tym, jak popularna za granicami Polski stała się pochodząca z Gdańska marka, świadczy otwarcie pierwszego sklepu w Izraelu. Podczas uruchomienia salonu w miejscowości Ramat Gan, niedaleko Tel Awiwu przed lokalem zebrały się czekające przez wiele godzin tłumy.
CD Project
Tej firmy chyba nie trzeba przedstawiać już nikomu. Twórcy trylogii Wiedźmin szturmem wdarli się na szczyt rynku gier wideo. Początkowo jednak działalność CD Projektu polegała gównie na dystrybucji i sprzedaży gier sprowadzanych ze Stanów Zjednoczonych. Przełomem okazał się rok 2007 i ukazanie się pierwszej z serii gier opartej na serii książek Andrzeja Sapkowskiego. Kilka lat później cały świat oszalał na punkcie Geralda z Rivii, a to za sprawą wydania Wiedźmina 3: Dziki Gon. Obecnie, zapowiedziana przez polskiego producenta gra Cyberpunk 2077 z gościnnym udziałem amerykańskiego aktora Keanu Reeves’a jest jednym z najbardziej wyczekiwanych tytułów w branży gamerskiej.
Wiele polskich firm rośnie w siłę i zaczyna podbój światowego rynku. Czy w niedługiej przyszłości doczekamy się kolejnych następców CD Projektu lub Reserved? Wszystko wskazuje na to, że tak!
0 komentarzy