Testamenty pisemne a testament ustny

utworzone przez | 20 01 2018 | 1 komentarz

Testamenty tyczą się jednej rzeczy – mianowicie dziedziczenie. Ale sporządza się je na wiele sposobów – pisemnie oraz ustnie. Poznajmy specyfikę konkretnych rodzajów testamentów.

Rodzaje testamentów

Testament, czyli dokument, w którym spadkodawca wskazuje swoich spadkobierców, można sporządzać na różne sposoby. W zależności od sposobu sporządzenia testamentu inaczej się go nazywa. Efektem tego występują między innymi takie testamenty jak: testamenty pisane – holograficzne, alograficzne, notarialne; testamenty specjalne – podróżne, wojskowe, mówione.

Testament pisemny holograficzny

Testament pisemny holograficzny stanowi ostatnią wolę sporządzoną pisemnie w sposób własnoręczny przez spadkodawcę. Spadkodawca sporządza dokument pisemnie oraz go podpisuje.

Testament pisemny alograficzny

Testament pisemny alograficzny stanowi ostatnią wolę sporządzoną najpierw ustnie przez spadkodawcę, a następnie pisemnie przez świadków. Jeden z dwóch świadków sporządza dokument pisemnie, a dwóch świadków i ewentualnie spadkodawca go podpisują.

Testament pisemny notarialny

Testament pisemny notarialny stanowią ostatnią wolę sporządzoną przez notariusza na życzenie spadkodawcy. Notariusz sporządza dokument pisemnie w formie aktu notarialnego, podpisując go razem ze spadkodawcą. Testament pisemny notarialny przybiera formę dokumentu prawnego, co rzutuje na to, iż uchodzi on za testament najłatwiejszy do zrealizowania, bo nie posiada żadnych wątpliwości co do jego prawnych aspektów.

Testament ustny

Testament mówiony stanowi ostatnią wolę sporządzoną ustnie przez spadkodawcę. Spadkodawca wypowiada swoją ostatnią wolę, a jeden z dwóch świadków ją spisuje oraz obaj ją podpisują, albo też świadkowie potwierdzają prawdziwość słów spadkodawcy przed sądem pod przysięgą.

Testamenty pisemne a testament mówiony

Różnica między testamentami pisemnymi a testamentem mówionym polega rzecz jasna na tylko, że pierwszy się spisuje, a drugi wypowiada. Ale nie do końca, otóż przeważnie testament mówiony trzeba i tak spisać lub potwierdzić przed sądem, co też się wówczas spisuje. Każdy testament finalnie trafia więc na papier. Ważna konotacja zachodzi też między testamentem pisemnym alograficznym a testamentem mówionym. Otóż w testamencie pisemnym alograficznym spadkodawca wypowiada ostatnią wolę, a spisuje ją świadek. Gdy jednak jej nie spisze, testament można potraktować jako testament mówiony. W testamencie mówionym ostatnią wolę wypowiedzianą przez spadkodawcę, spadek nie spisuje a potwierdza przed sądem.

Źródło: http://notariusz-derkowska.pl/czynnosci-notarialne/.

1 komentarz

  1. Szymon Odpowiedzialny

    Hmm do tej pory nie miałem pojęcia że istnieje coś takiego jak testament ustny. Świetny i pomocny artykuł.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły