Technologie

Tablet dla grafika – jaki model wybrać?

Coraz więcej artystów działa na tabletach graficznych. Są one przydatne nie tylko dla rysowników, chcących przelać swoje szkice to komputera, ale także mają zastosowanie w fotografii czy szeroko pojętym projektowaniu. Na co zwracać uwagę przy wyborze najlepszego modelu dla grafika? O tym poniżej.

Tablet graficzny – co warto wiedzieć

Kiedyś grafik – oprócz standardowego rysowania lub projektowania przy pomocy myszki komputerowej w programach do grafiki wektorowej, lub rastrowej – chcąc „umieścić” efekty swojej kreatywności z papieru na komputer, musiał bawić się w skanowanie i późniejszą obróbkę pliku – poprawianie konturów czy uzupełnianie elementów pominiętych przez skaner. Stąd zrodził się pomysł profesjonalnych tabletów do grafiki. Mają one za zadanie przede wszystkim ułatwić rysowanie „na komputerze”. Posiadają także jeszcze jedną ważną zaletę: są niezwykle dokładne. Tylko mistrz grafiki osiągnąłby taką precyzję myszką na ekranie komputera, jaką mało doświadczony rysownik osiągnie bez problemu przy pomocy rysika i tabletu.

Dla kogo taki tablet? Przede wszystkim dla osób pracujących na co dzień jako graficy, ilustratorzy, rysownicy, projektanci, osoby zajmujący się obróbką fotograficzną czy kartografowie, w których projektach ważna jest niezwykła precyzja (czasami co do milimetra), płynność ruchów oraz stopień nacisku piórka (niezbędny np. przy cieniowaniu). Oczywiście nie znaczy to, że osoby uczące się lub rysujące w ramach zainteresowań nie mogą używać takiego tabletu. Na rynku dostępne są różne modele, dostosowane m.in. do stopnia zaawansowania użytkownika.

 

 Jak wybrać odpowiedni model

Wyróżnia się dwa modele tabletów graficznych: klasyczny i interaktywny. Tablet tradycyjny podłącza się za pomocą kabla USB do komputera, łączy się bezprzewodowo. Wyposażony jest specjalną powłokę roboczą odzwierciedlającą rozmiarem ekran posiadanego monitora, na której rysujesz specjalnym rysikiem. Efekty pracy widzisz na ekranie komputera. Natomiast tablet interaktywny posiada ekran LCD, na którym od razu widać to, co stworzyłeś, bez konieczności łączenia się z komputerem.

Rozmiar tabletu warto uzależnić od tego, do czego będzie używany: do rysowania czy obrabiania. W przypadku rysowania i projektowania od podstaw, wygodniejszy okaże się tablet w rozmiarze A4. Taki model jest uniwersalny i duży, dlatego nada się też dla początkujących. Dla osób bardziej doświadczonych i zajmujących się retuszami, dobrym wyborem będzie mniejszy model – w rozmiarze A5 lub A6. Jest bardziej poręczny i lepszy przy detalach. Warto także pamiętać, że w razie upadku bądź zalania tabletu graficznego możesz go bez problemu oddać do serwisu. Sprawdź, jakie inne usterki podlegają naprawie, aby być spokojnym na przyszłość.

Przy tablecie przeznaczonym do projektowania graficznego ważny jest także program, w którym będziemy rysować. W tej chwili można zaopatrzyć się w tablety, które posiadają wbudowaną aplikację do rysowania, np. takie, które oferuje marka Wacom, najpopularniejszy producent tabletów graficznych. Dostępne są zarówno programy dedykowane grafikom, rysownikom i kartografom, jak i osobom retuszującym zdjęcia.

Tablet do grafiki to świetny gadżet do pracy, jak i rozrywki. To narzędzie, pozwalające w prosty i szybki sposób przelać nasze projekty z głowy od razu do komputera. W odróżnieniu do zwykłej kartki papieru – tablet graficzny wybacza błędy: można do woli cofać lub usuwać elementy bez ryzyka śladów.

Jeden komentarz do “Tablet dla grafika – jaki model wybrać?

  • Ostatnio zachwycony byłem możliwością leasingu sprzętu do grafiki komputerowej oraz wszystkich pozostałych urządzeń jakich używam w firmie.Teoretycznie są to zakupy na raty dla firmy, więc cena sprzętu nie przeraża. O wszystkim powiedział mi mój księgowy.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *