Czy szkoła wpływa na pracę

utworzone przez | 07 01 2017 | 0 komentarzy

Okres młodości spędzamy na nauce w szkołach i na uczelniach. Wszystko po to, aby znaleźć pracę, która zapewni nam godne życie. Czy jednak szkoła zawsze wpływa na pracę?!

 

Współczesne problemy

W latach 80-tych i 90-tych praca czekała na człowieka. W dwudziestym pierwszym stuleciu role się odwróciły i człowiek zaczął czekać na pracę. Znalezienie pracy to trudne zadanie, znalezienie pracy, która zapewni nam komfort finansowy to zadanie jeszcze trudniejsze, a znalezienie pracy pozwalającej nam się realizować w naszych pasjach to zadanie najtrudniejsze, graniczące niemal z cudem. Zjawisko to nie wpływa korzystnie zarówno na efektywność pracy, na czym traci pracodawca, a także na stan psychofizyczny osoby wykonującej pracę, na czym traci pracownik.

 

Wykształcenie a zawód

Okres szkoły podstawowej i licealnej kształci ludzi w sposób ogólny. Okres studiów z kolei kształci ich pod szczególnym kątem. Jak i kształci i pod jakim kątem to już kwestia wyboru kierunku studiów. Po ukończeniu niektórych kierunków technicznych stanowisko w firmach dostaje się niemal automatycznie, natomiast ukończenie kierunków humanistycznych wiążę się niekiedy z bezrobociem i żmudnym szukaniem dla siebie zatrudnienia. Nie oznacza to, że jedne kierunki są lepsze, a drugie są gorsze, bo każde z nich mają coś do zaoferowania. Sęk tkwi w tym, że dziś w ofercie edukacyjnej królują kierunki ścisłe w związku z zapotrzebowaniem na osoby wykształcone technicznie. Najlepiej, aby każdy postawił na kompromis i idąc na studia wybrał kierunek zgodny z jego pasjami, a jednocześnie otwierający przed nim perspektywy finansowe.

 

Przedsiębiorczość oraz przebojowość

Nadeszły czasy, w których oprócz wykształcenia liczy się doświadczenie zawodowe, a nawet zwykłe szczęście. W tak zwanym wyścigu szczurów nie zawsze wygrywają osoby dobre i bardzo dobre w danej dziedzinie, ale też mierne i złe, które po prostu umieją się sprzedać. Ukazuje to, że wykształcenie stanowi z pewnością ważne zaplecze dla naszego życia zawodowego, aczkolwiek nie odgrywa ono głównej roli. Karierę zawodową może więc zrobić inżynier, magister lub doktor, jak również osoba bez wykształcenia, za to z przedsiębiorczą i przebojową osobowością.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły