Split payment to kolejny krok administracji państwowej ku uszczelnieniu podatku od towarów i usług. Projekt pojawił się już kilka miesięcy temu, a 15 grudnia 2017 r. został oficjalnie zatwierdzony przez parlament. Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2018 r. Sprawdź, co musisz wiedzieć o tzw. modelu podzielonej płatności jako dostawca i jako nabywca.
Jak działa mechanizm split payment?
Nowelizacja ustawy zakłada, że od lipca 2018 r. każdy podatnik będzie miał osobny, nieodpłatnie prowadzony rachunek VAT w swoim banku. Co istotne, split payment nie jest rozwiązaniem narzuconym z góry – to odbiorca towaru lub usługi decyduje o zastosowaniu modelu podzielonej płatności.
Jeśli nabywca wybierze split payment, płatność dokonuje się w ten sposób, że kwota netto trafia na osobiste konto dostawcy, a kwota podatku VAT na owy specjalny rachunek w banku. Pieniądze na rachunku VAT należą do jego właściciela i organy podatkowe nie mają do nich dostępu. Sam właściciel jednak też nie może dokonywać na nich samodzielnych operacji, z wyjątkiem opłacenia zobowiązań względem fiskusa.
By zyskać większą swobodę w zarządzaniu środkami na rachunku VAT, podatnik musi złożyć odpowiedni wniosek. Wówczas organ podatkowy oceni, czy jest to bezpieczne z perspektywy fiskusa, i w przeciągu 60 dni naczelnik urzędu skarbowego rozpatrzy podanie.
Split payment – korzyści i utrudnienia
Z punktu widzenia dobra publicznego split payment jest bardzo pożytecznym rozwiązaniem. Przewiduje się, że skutecznie zmniejszy lukę w VAT, zasilając tym samym znacznie budżet państwowy. Model podzielonej płatności usprawnia system podatkowy, który dotychczas nie funkcjonował w Polsce najlepiej.
A jeśli chodzi o interes osobisty? Nabywca może tylko skorzystać, zyskując pewność, że jego pieniądze zostały uczciwie rozdysponowane. Dostawca natomiast będzie miał tę trudność, że środki na rachunku VAT będą pozostawać poza jego zasięgiem, chyba że uzyska do nich dostęp po rozpatrzeniu podania przez urząd. Ta niewielka komplikacja nie powinna jednak negatywnie odbić się na płynności finansowej przedsiębiorcy.
Większość ekonomistów pozytywnie ocenia split payment, niektórzy z nich optują wręcz za wprowadzeniem obowiązkowego stosowania tego mechanizmu. Model podzielonej płatności funkcjonuje już w wielu krajach i ma dobroczynny wpływ na państwową gospodarkę.
Wydaje się, że to może być „dobra zmiana” 😉 z pewnością pomoże uszczelnić system podatkowy a dla przedsiębiorców nie powinna robić dużej różnicy czy być obciążeniem. Jeśli ktoś będzie miał dodatkowe pytania w związku z tym tematem lub w przypadku innych usług księgowych warto podpytać swoich księgowych. Jeśli nie współpracujesz z żadnym biurem rachunkowym, to masz kolejny powód dla którego warto to zrobić 😉 dostęp do aktualnych informacji to klucz do odpowiedniego zarządzania. Czasami blog – choćby był bardzo dobry i rzeczowy 🙂 – może nie wystarczyć…
Pozdrawiamy
M&M Księgi Rachunkowe
http://www.ksiegi-rachunkowe.com