Solidne biurko do pracy w domu – jakie powinno być?

utworzone przez | 24 09 2016 | 0 komentarzy

Niezależnie od tego czy preferujemy pracujemy w biurze, czy też we własnym domu, jednym z naszych podstawowych narzędzi do pracy jest biurko. Na rynku dostępnych jest wiele firm i modeli z całego świata i od rożnych projektantów. Jak nie dać się zwariować i wybrać to odpowiednie dla siebie? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Solidne biurko do pracy jak rękawiczka

Zanim wybierzemy się do sklepu warto jednak wziąć do ręki metr i zmierzyć dostępną nam przestrzeń. Jeśli dysponujemy dużym pomieszczeniem, które urządzamy od początku warto pomyśleć, w którym miejscu będziemy czuć się najbardziej komfortowo. Wolimy siedzieć naprzeciw drzwi, plecami do nich, twarzą do okna, a może w rogu? Warto także pamiętać o odległościach od gniazdek oraz wędrującym w ciągu dnia świetle słońca, które świecące nam prosto w twarz może stać się po pewnym czasie męczące.

Ważna jest nie tylko długość i szerokość blatu, ale jego wysokość i głębokość. Dla osoby o przeciętnym wzroście blat biurka powinien znajdować się na wysokości około 72-75 centymetrów lub więcej, jeśli ma służyć osobie wysokiej. Głębokość, czyli przestrzeń pod blatem musi wynosić co najmniej 70 centymetrów, aby użytkownik mógł nieco rozprostować nogi w trakcie pracy.

Warto pamiętać, że większe niekoniecznie oznacza lepsze. Wszystkie rzeczy znajdujące się na i w biurku powinny znajdować się w zasięgu naszych rąk bez potrzeby wstawania.

Zanim zdecydujemy się na konkretny model, warto wymierzyć sprawdzone biurko, przy którym wygodnie nam się pracuje, aby znaleźć najbardziej optymalne dla siebie wymiary.

Urządzasz biuro w domu? Sprawdź meble do biura w Krakowskiej 31 – http://krakowska31.pl/biuro/.

Jaki profil?

Istotną kwestią wpływającą na ergonomię biurka jest także kształt blatu. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są blaty o kształcie prostokątnym, bez wyprofilowanych krawędzi. Takie rozwiązanie jest dobre, jeśli przy biurku spędzamy niewiele czasu i nie trzymamy na nim zbyt wielu przedmiotów.

Gdy podczas pracy odwiedzają nas klienci warto rozważyć zakup dłuższego biurka z wyprofilowaną krawędzią. Zapewni nam to wygodę, ponieważ nie będziemy musieli przesiadać się na inny mebel lub przenosić na niego dokumenty i niezbędne przy spotkaniu narzędzia. To korzystne rozwiązanie także dla klientów, którzy w razie potrzeby mogą szybko obejrzeć przygotowane materiały i prace, bez potrzeby wędrowania do komputera przez całe biuro.

Inne rozwiązanie warto zastosować, gdy planujemy ustawić nasze biurko w rogu pomieszczenia. Wtedy warto zaopatrzyć się w takie o wyprofilowanych krawędziach, z których przynajmniej jedna posiada kąt prosty. Pozwoli to na optymalne wykorzystanie przestrzeni w rogu i zagospodarowanie jej na przykład w postaci dodatkowych półek i schowków, na co nie pozwala tradycyjny, prostokątny blat.

Dla zdrowia

Warto pamiętać o tym, żeby przy wyborze biurka nie kierować się jedynie względami estetycznymi. Praca w pozycji siedzącej jest dużym obciążeniem dla organizmy, który bez odpowiednio dobranych narzędzi zacznie dawać o sobie znać między innymi bólami kręgosłupa czy szyi. Przez wzgląd na własne zdrowie warto zainwestować swój czas i pieniądze w znalezienie tego jedynego, idealnego dla nas biurka.

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły