Magento to jeden z najbardziej popularnych, jak i rozbudowanych skryptów do prowadzenia sklepów internetowych. Platformie zaufały takie marki jak Coca-Cola, Burger King czy Seat. Silnik napisany został w całości w języku PHP, pozwalając praktycznie na nieograniczoną edycję i modyfikację dla Twojego e-sklepu. Jakie sklepy internetowe powinny zatem zainteresować się Magento, dla kogo został stworzony ten skrypt?
Zalety Magento
Magento to skrypt przeznaczony do obsługi głównie średnich lub dużych sklepów internetowych, ale także dla tych mniejszych, które nastawiają się na jak najszybszy rozwój. Magento zyskał swoją sławę w głównej mierze dzięki nieograniczonym możliwościom jego edycji, platforma jest również w pełni skalowalna, tworzone są również co chwilę nowe wtyczki, a sam silnik jest bardzo przyjazny przy pozycjonowaniu sklepu pod wyszukiwarki.
Magento – wersje silnika
Magento jest na daną chwilę dostępne przede wszystkim w dwóch wersjach:
- Magento Community Edition – darmowa wersja skryptu, zawiera wszelkie podstawowe funkcjonalności, które można wzbogacać o kolejne.
- Magento Enterprise Edition – wersja płatna, posiadająca takie same podstawowe pliki co wersja darmowa, jednak zakres funkcjonalności jest o wiele większy, przy czym nie należy tu ściągać żadnych dodatkowych modułów.
Trzecia wersja to Magento Enterprise Cloud Edition. Chociaż ze względów technicznych, czyli braku możliwości kontroli na systemem, edycji tej nie polecamy.
Wtyczki i moduły, czyli jak rozszerzane są funkcjonalności Magento
Podstawowe funkcje, które można znaleźć w Magento rozszerza się przy pomocy różnych wtyczek.
Przykładowo za pomocą wtyczki można zintegrować różne metody i systemy płatności. Innym bardzo przydatnym elementem są moduły SEO, dzięki którym można przyśpieszać proces indeksowania, optymalizować kategorie czy grupy produktów, a także zintegrować sklep z WordPressem, na którym można stworzyć sklepowego bloga i podpiąć go pod sklep. Magento świetnie integruje się również z Google Analytics, dzięki czemu jesteś w stanie otrzymać szczegółowe informacje o funkcjonowaniu sklepu oraz zachowaniach klientów. Znacznym ułatwieniem są również moduły wysyłkowe, a także integracja z innymi platformami jak Allegro. Magento nie zawiedzie Ciebie również jeśli posiadasz kilka sklepów internetowych, istnieje bowiem możliwość zarządzania nimi przy pomocy jednego panelu administracyjnego.
Podsumowując, największymi zaletami Magento są:
- zaawansowane możliwości i praktycznie nieograniczona edycja,
- przyjazny interfejs do zarządzania skryptem,
- repozytorium z gotowymi wtyczkami,
- instalacja kilku sklepów w jednym panelu administracyjnym,
- obsługa wielu walut i języków,
- największe możliwości optymalizacji sklepu pod wyszukiwarki ze wszystkich platform open source’owych,
- duża społeczność.
Do wad tego skryptu zaliczymy:
- na początku z pewnością poniesiesz koszty związane z dostosowaniem systemu do swoich potrzeb,
- moduły i rozszerzenia często kosztują,
- Magento jest zasobożerny, co oznacza, że będziesz musiał zainwestować w dedykowany hosting, przynajmniej VPS.
Często opinią przeciw temu skryptowi jest trudność jego samodzielnego opanowania. Jednak nie bez powodu sklep na Magento stawiają nawet duże marki. Silnik Magento polecany jest przede wszystkim średnim, dużym, ale także wielkim sklepom internetowym. Magento wybierają zatem najczęściej: małe firmy stawiające na rozwój i profesjonalizm; średnie firmy, które nie ograniczają swojego rozwoju; duże oraz bardzo duże firmy.
0 komentarzy