Coraz więcej przedsiębiorców rozpoczyna swoją działalność właśnie w internecie. Własny sklep online, to możliwości jakich nie da nam żaden sklep stacjonarny – przede wszystkim będą to potencjalni klienci, których liczba jest w zasadzie nieograniczona. Jednak duża klientela, równoznaczna jest z ogromną konkurencją, która w sieci jest bezwzględna.
Internet rządzi się swoimi prawami, zwłaszcza jeśli mówimy o sprzedaży online. Należy pamiętać, że na przyciągnięcie uwagi klienta, mamy zaledwie kilka sekund – dlatego też nasza strona www, już od progu powinna kusić i zapadać w pamięć, dzięki czemu klient zostanie, kupi i poleci nas znajomym. Jakie kroki powinniśmy więc podjąć, by nasz sklep już od samego początku pracował na swoją markę?
Po pierwsze pomysł
To właśnie od niego wszystko się zaczyna. Nie wolno jednak zapominać o popularnym dzisiaj stwierdzeniu, że w internecie jest wszystko – to w znaczącej części prawda. Dlatego też znalezienie niszy i wypełnienie jej własnymi produktami, zdaje się zadaniem naprawdę ciężki. Zastanawiając się nad tym, co chcemy sprzedawać w internecie, pierwszą wytyczną powinna być oryginalność – im bardziej wyjątkowe, nietypowe będą nasze produkty, tym większa szansa, że odniesiemy sukces.
Nazwa również ma znaczenie
Jak się okazuje, może ona być kluczowym czynnikiem gdy mówimy o sukcesie komercyjnym. Nazwa, czy też domena naszego sklepu, powinna być krótka, łatwa do zapamiętania i wymówienia. Pamiętaj też, by wybrana przez ciebie nazwa, nie ograniczała ewentualnych możliwości rozwoju twojego biznesu.
Software House Smartbees stworzy sklep internetowy na platformie Magento na miarę Twoich potrzeb.
Badanie rynku – dowiedz się czy twój produkt jest popularny
Jeżeli wiemy już co chcemy sprzedawać, warto będzie zastanowić się nad tym, czy na rynku jest zapotrzebowanie na oferowany przez nas produkt. Możemy to sprawdzić dokonując wstępnej analizy rynku.
Pierwszym co powinniśmy zrobić, będzie sprawdzenie jak często ludzie wyszukują produktów podobnych do tych, które sami oferujemy. Dzięki narzędziom takim jak Google KeyWords Planner sprawdzisz, jak często wyszukiwane są interesujące cię frazy. Dzięki temu będziesz w stanie ocenić potencjalny popyt na swoje produkty.
Dobrą praktyką będzie także rozpoznanie konkurencji – dobry research, pozwoli ci sprawdzić ile sklepów na rynku sprzedaje podobne produkty. Sprawdź też ceny i promocje w poszczególnych sklepach i zastanów się, jak bardzo konkurencyjną ofertę jesteś w stanie zaproponować.
Więcej niż jeden kanał sprzedażowy – większe szanse na sukces
Pamiętaj, że klienci to nie tylko osoby, które w gąszczu ofert trafią do twojego sklepu. Twoje produkty, powinny być dostępne wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe. Potencjalny klient, powinien mieć dostęp do twojej oferty także w popularnych serwisach – jak choćby Allegro czy Ebay. Dzięki udostępnieniu waszych produktów w wielu miejscach, możesz nawet kilkukrotnie zwiększyć swoją sprzedaż.
Zapewnij sobie rozwiązania logistyczne
Sprzedaż online, nie kończy się w momencie, w którym klient dokonał zakupu na twojej stronie internetowej – kupione przez niego przedmioty trzeba jeszcze dostarczyć w możliwie najkrótszym czasie. Dlatego zastanów się nad kosztami logistycznym oraz czasem, jaki zajmie ci dostarczenie produktów do przewoźnika. Pamiętaj, że im szybsza dostawa, tym bardziej pozytywna opinia klienta – o to właśnie opinie są jednym z ważnych kanałów pozyskiwania potencjalnych klientów, przykładowo pozytywny wpis na portalu społecznościowym, to darmowa reklama, która dotrze nawet do kilkuset osób.
Świetny artykuł. Właśnie zastanawiam się jak zaczać sprzedawać online, myślałem nad dropshippingiem z amazon. Dzięki wielkie za tak obszerne informacje!
Fajny artykuł, ale poczytałbym trochę więcej o rozwiązaniach logistycznych, bo dla kogoś, kto nie ma doświadczenia, są one prawdziwym wyzwaniem 🙂 Pozdrawiam!
Super porady. Dobry plan na biznes to klucz do osiągnięcia sukcesu. Niestety wiele osób zakłada tego typu sklepy nie do końca znając się na rzeczy.
Aby zacząć trzeba kilku rzeczy:
– działalności gospodarczej,
– domeny, hostingu, oprogramowania sklepowego,
– towaru,
– program księgowy – najlepiej online,
– marketingu i kasy na niego,
– wytrwałości i dużo siły 🙂
Bardzo dobry artykuł.
W odpowiedzi na te potrzeby dzisiaj przychodzi ecat.
mozna poczytać więcej na tem temat: https://full-dropshipping.pl/e-commerce
Generalnie sprawa jest prosta można juz posiadać własny sklep z zintegrowanymi hurtowniami w dropshippingu bez konieczności zakładania działalności gospodarczej.
https://full-dropshipping.pl/e-commerce