Różności

Przelew z UK do Polski – terminy, z którymi się spotkasz

Jeżeli mieszkasz i pracujesz w Wielkiej Brytanii to z pewnością nie raz wykonywałeś przelew pieniężny do bliskich lub rodziny w Polsce. Niezależnie od tego, czy transakcji dokonujemy w banku czy w firmie pośredniczącej to często spotkać się możemy z nieznanymi nam terminami. W tym artykule postaramy się przybliżyć definicje każdego z nich.

Kurs walut

To pierwszy czynnik, na który zwracamy uwagę wybierając firmę pośredniczącą lub bank. Kurs walutowy to cena danej waluty wyrażona w innej walucie. Dla osoby, która chce wykonać przelew z UK do Polski jest to bardzo ważna rzecz. Kurs może nieznacznie się różnić, przez co wydawać by się mogło, że nie jest to aż tak istotnie. By uświadomić sobie, jak na nas wpływa kurs walut musimy dokładnie obliczyć swoje zyski i straty. Przykładowo, jeżeli firma pośrednicząca oferuje nam kurs 4,73 PLN za 1 GBP to przy przelewaniu 1000 GBP do Polski otrzymamy 4730 zł. Dla porównania druga firma oferuje kurs walutowy na poziomie 4,60 PLN za 1 GBP. Przy takiej samej kwocie, czyli 1000 GBP, będzie to 4600 zł. W ten oto sposób ta sama ilość funtów brytyjskich ma inną wartość w Polsce. Z tego powodu wybierając firmę pośredniczącą warto zwrócić uwagę na kurs, jaki jest nam oferowany.

Bezpieczeństwo

Przelewając pieniądze z Anglii do Polski kluczowe jest nasze bezpieczeństwo. Na swoją wypłatę ciężko pracujemy, więc logiczne jest to, że zależy nam na bezpiecznym transferze gotówki do Polski. Korzystając z firm pośredniczących niejednokrotnie spotkamy się z różnymi terminami, które mają na celu uświadomienie nas, że pieniądze są bezpieczne.

Komisja Nadzoru Finansowego

KNF to centralny organ administracji rządowej sprawujący nadzór nad rynkiem finansowym w Polsce. Dobra firma pośrednicząca powinna mieć stosowne zaświadczenie wydane przez tę organizację, mówiące o tym, że ma prawo ona świadczyć usługi przekazu pieniężnego na terytorium Polski.

FCA – Authorised Payment Insitution

FCA to zezwolenie brytyjskiej komisji nadzoru finansowego. Bez tego uprawnienia firma pośrednicząca nie ma prawa do świadczenia usług finansowych na terenie UK.

GeoTrust

GeoTrust to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek w dziedzinie bezpieczeństwa w internecie. Jeżeli firma pośrednicząca korzysta z usług GeoTrust to możemy być pewni, że nasze pieniądze nie trafią w niepożądane ręce.

HMRC

Her Majesty Revenue & Customs widnieje w życiu każdego obywatela Wielkiej Brytanii. Organizacja ta odpowiedzialna jest za zbieranie podatków, składek na ubezpieczenie społeczne oraz wypłaty świadczeń publicznych. Firma specjalizująca się w pośrednictwie finansowym powinna posiadać status Licensed Money Transmitter – Licencjonowanej Jednostki Przesyłającej Środki Pieniężne.

Jeżeli przelewasz pieniądze z UK do Polski i zależy Ci na bezpieczeństwie to sprawdź tę stronę: https://www.easysend.pl/przelewy-z-uk-do-polski

Czas GMT

Korzystając z firmy pośredniczącej często spotkamy się z twierdzeniem, że jeżeli wykonamy przelew do godziny XX czasu GMT to zostanie on zrealizowany w terminie. GMT to skrót od Greenwich Mean Time, czyli czas uniwersalny. W Anglii obowiązuje GMT+ 0, co oznacza, że wykonując przelew z UK do Polski powinniśmy zwrócić uwagę na czas angielski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *