Różności

Dobra strona responsywna – jak powinna być zaprojektowana?

Każdego roku zwiększa się liczba użytkowników korzystających z internetu przy użyciu urządzeń mobilnych. Za pomocą smartfona lub tabletu nie tylko przeglądamy strony internetowe, ale także dokonujemy zakupów, wyszukujemy informacji oraz przeglądamy social media. Z tych powodów projektując stronę internetową warto dołożyć wszelkich starań, by mobilni użytkownicy nie mieli problemu z przeglądaniem naszej witryny. Podpowiadamy jak powinna być zaprojektowana dobra strona responsywna.

Co to jest responsywna strona WWW?

Responsywne strony WWW nazywane są stronami RWD (z ang. Responsive Web Design). Wyrażenie to oznacza projekt witryny internetowej, której układ dostosowuje się do wielkości ekranu urządzenia, na którym jest wyświetlany. Wyświetlane treści skalują się w taki sposób, by były one czytelne oraz przyjazne w odbiorze każdego użytkownika, niezależnie od tego z jakiego urządzenia on obecnie korzysta.

Dlaczego warto posiadać responsywną stronę WWW?

Zalet tego rozwiązania jest wiele. Pierwszą korzyścią płynącą z posiadania strony RWD jest to, że nie stracimy potencjalnego ruchu. Znaczna część społeczeństwa korzysta z urządzeń mobilnych i przegląda strony internetowe z poziomu smartfona lub tabletu. Użytkownik, który po wejściu na naszą witrynę zobaczy nieczytelną i skróconą treść, porozrzucane elementy na całej stronie, a całość nie będzie działała w płynny sposób, to prawdopodobnie w ciągu kilkunastu sekund bez zawahania opuści naszą stronę. W ten sposób tracimy potencjalnego użytkownika lub klienta. Drugim powodem, dla którego warto zastanowić się nad RWD jest fakt, że Google lepiej traktuje takie witryny. Skutkiem tego mogą być o wiele lepsze pozycje w wynikach wyszukiwania. Najpopularniejsza i największa wyszukiwarka internetowa stara się swoim użytkownikom zapewnić jak najlepsze doświadczenia, dlatego też strony, które nie działają dobrze na urządzeniach mobilnych są gorzej traktowane.

Jak powinna być zaprojektowana dobra strona responsywna?

Stawiając na responsywność należy zdać sobie sprawę z tego, że urządzenia mobilne oferują mniej miejsca na wyświetlenie treści w porównaniu do komputerów czy laptopów. Dlatego też należy maksymalnie skondensować wyświetlaną treść. Użytkownik mobilny powinien mieć dostępne wszystkie niezbędne elementy, które pozwolą mu na swobodne poruszanie się na stronie oraz bezproblemowe przeglądanie witryny.

Skrócenie nagłówków – jeżeli na naszej stronie posiadamy długie nagłówki to powinniśmy je skrócić do maksymalnie kilku słów. W ten sposób wyświetlą się one bez problemu na każdym urządzeniu.

Zmiana prezencji elementów – treść zwarta w trzech lub w czterech kolumnach będzie wyświetlała się w czytelny sposób na komputerach, lecz nie na urządzeniach mobilnych. Projektując responsywną stronę internetową o wiele ciekawszym rozwiązaniem jest zastosowanie tzw. slidera. Użytkownik za pomocą przesunięcia palcem ma możliwość zmiany wyświetlanego elementu.

Przeredagowanie treści – kolejnym krokiem w celu zaprojektowania dobrej strony responsywnej jest unikanie długiej i nieczytelnej treści. Na małym ekranie smartfona czytanie długich artykułów lub opisów nie jest przyjazne użytkownikowi. Skupmy się na konkretach i w jak najbardziej merytoryczny sposób opiszmy daną rzecz lub produkt.

Formularze – jeżeli na swojej stronie posiadamy jakiekolwiek formularze (kontaktowe, lub te, które wypełnia się dokonując zakupu), skróćmy je jak najbardziej się da. Ciekawym rozwiązaniem jest także formularz wieloetapowy, czyli na pierwszej podstronie użytkownik wpisuje tylko swoje podstawowe dane, na następnej adres, a na ostatniej może dokonać płatności za produktu lub usługę.

Projektowanie strony RWD – podsumowanie

Responsywność w dzisiejszych czasach jest czymś wręcz koniecznym do posiadania. Coraz więcej sklepów oraz portali decyduje się na wdrożenie tego rozwiązania do swoich portali. Przyczynia się do przede wszystkim do wzrostu ruchu, zwiększenia konwersji oraz uzyskania lepszych pozycji w wynikach wyszukiwania. Projektując stronę responsywną należy pamiętać o kilku kluczowych elementach, które usprawnią cały proces i zapewnią mobilnym użytkownikom jak najlepsze doświadczenie korzystania z witryny. Wdrożenie responsywnej strony to bardzo ciężkie zadanie, dlatego też z reguły powierza się to firmom, które specjalizują się w wykonywaniu takich usług (dowiedz się więcej).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *