Rozmowa kwalifikacyjna ? jak się na nią ubrać?

utworzone przez | 17 07 2017 | 1 komentarz

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej mamy tylko jedną szansę na zrobienie dobrego wrażenia na potencjalnym pracodawcy. Brane są pod uwagę nie tylko kwalifikacje, atrakcyjne CV i sposób, w jaki odpowiadamy na pytania. Rekruter oceni nas przez pryzmat gestów, tonu głosu i przede wszystkim wyglądu. Jaki strój przygotować, aby zostać zapamiętanym jako osoba profesjonalna i wzbudzająca zaufanie? Warto poznać kilka cennych wskazówek.

 Podstawowe zasady

Ubrania, które włożymy na rozmowę kwalifikacyjną muszą być czyste i schludne. Brudne buty i brakujące guziki nie umkną przed czujnym wzrokiem przedstawiciela firmy. Należy wykazać się dbałością o szczegóły. Zaleca się minimalizm. Nadmiar biżuterii wpływa negatywnie na nasz wizerunek i niekiedy wygląda dość komicznie. Niewskazane są zbyt głębokie dekolty, krótkie spódniczki i odkryte ramiona. Co więcej, lepiej ubrać się zbyt elegancko, niż zbyt luźno i nieformalnie. Nie zapomnij jednak o wygodzie ? podczas tak stresującej sytuacji zagwarantuj sobie komfort i poczucie pewności.

Kolory

W ich doborze wiele zależy od charakteru firmy, do jakiej aplikujemy. W przypadku stanowisk w biurach, urzędach czy bankach świetnie sprawdzą się biel, czerń, granat i beż. Jeśli ubiegasz się o posadę w branży kreatywnej, rozrywce czy w start upie, możesz pozwolić sobie na żywe, intensywne i mniej standardowe barwy takie jak czerwienie i róże.

Poznaj dress code

Zanim wybierzesz się na rozmowę sprawdź jak ubierają się osoby zatrudnione w twoim hipotetycznym miejscu pracy. Dzięki temu dopasujesz się do obowiązujących standardów i zyskasz pewność, że twój strój zyska aprobatę rekrutera.

Dla pań

Jeżeli ubiegasz się o najwyższe stanowiska, np. dyrektorskie, postaw na kostium. To niezwykle elegancki ubiór złożony z marynarki i spodni uszytych z tego samego materiału. Profesjonalizm podkreśli też garsonka, bardziej kobiecy wariant kostiumu. Spódnica będąca jego częścią musi sięgać lekko powyżej kolan. Jeśli zdecydujesz się na włożenie koszuli, pamiętaj o jej odpowiednim dopasowaniu. Lepiej wybierać te wykonane z jednolitego materiału. By wyglądać bardziej formalnie, ubierz dodatkowo marynarkę. Buty powinny zakrywać palce a rajstopy jak najmniej się wyróżniać. W kwestii makijażu należy pamiętać o zachowaniu umiaru. O ile nie ubiegamy się o pracę w cyrku, lepiej stosować delikatne, stonowane kolory.

Dla panów

Chcąc wyglądać gustownie i profesjonalnie najlepiej ubrać dopasowany garnitur. Warto wybierać ciemne kolory i klasyczne kroje. Gdy stoisz, zapinaj marynarkę na jeden guzik i rozpinaj go siadając. Trzeba odpowiednio dobrać rozmiar koszuli. Poleca się biały kolor, szczególnie w przypadku, gdy ubiegasz się o wyższe stanowisko. Wskazane będzie również uzupełnienie stroju krawatem dodającym powagi. Buty należy dopasować do garnituru, zaś do butów należy włożyć właściwe skarpetki o niewyróżniającym się kolorze.

Strój przeznaczony na rozmowę kwalifikacyjną powinien zapewniać wygodę i dodawać pewności siebie. Starannie wybierając eleganckie ubrania i pasujące do nich stonowane dodatki zwiększamy swoje szanse na zdobycie upragnionej pracy. Zrobimy na rekruterach bardzo dobre wrażenie i zostaniemy zapamiętani jako szykowni profesjonaliści. W końcu jak Cię widzą, tak Cię piszą.

Sprawdź oferty pracy tutaj. 

 

1 komentarz

  1. Ewelina

    Bardzo fajna ściąga. Słyszałam od znajomego HR-owca o pewnym kandydacie, który przyszedł na rozmowę w japonkach 🙂

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły