Rewolucyjna technologia 5G. Na co musimy być gotowi?

utworzone przez | 14 01 2019 | 0 komentarzy

Wprowadzenie sieci 5G do Polski zaplanowane było na początek 2020 roku, jednak już niebawem w naszym kraju pojawi się usługa pilotażowa technologii, która wykracza daleko poza możliwości obecnej telekomunikacji mobilnej. Jak wyczekiwane przez nas zmiany wpłyną na Twój biznes?

Czym jest sieć 5G i dlaczego zrewolucjonizuje nasze życie?

Okazuje się, że 5G znacząco wpłynie na nasze życie, ale po kolei. Czym tak właściwie jest technologia 5G? To nowa generacja sieci komórkowej. W porównaniu do LTE oferuje wręcz rewolucyjne możliwości. Szybsze łącza i większa pojemność sieci to znaki, które mają wyróżniać technologię opracowywaną już przez największe globalne koncerny, takie jak Samsung czy Intel. Nowa jakość z pewnością odbije się na naszym życiu prywatnym, ale również i zawodowym. Już od kilku lat jesteśmy przecież stopniowo oswajani ze wszystkim, co jest szybkie i natychmiastowe, a wymagania z roku na rok rosną. Sieć 5G jest wymogiem nowej generacji, a jej szybkość ma być nawet 10-krotnie większa od aktualnego 4G.

Powszechny dostęp do tak szybkiej sieci zmieni wymagania klienta wobec firm. Szczególnie tych, które prężnie działają w internecie. Od kilku miesięcy możemy zaobserwować zmianę ścieżki zakupowej u potencjalnego klienta. Dziś coraz częściej do tego typu aktywności wykorzystujemy smartfony, a powoli w odstawkę idą komputery stacjonarne czy laptopy. Mobilność w tym wypadku posłuży jako słowo klucz. Przedsiębiorstwa będą zmuszone współpracować ze swoimi klientami w jeszcze szybszy i bezpieczniejszy sposób.

Jakie branże muszą być przygotowane na zmiany?

Wraz ze wdrożeniem technologii 5G do naszego życia, zmianie ulegnie automatyzacja, zarządzanie produkcją lub analiza metadanych pozyskanych dzięki sieci. Nowe perspektywy z pewnością zawitają do prawie każdego sektora gospodarki. Na zmiany muszą być przygotowane branże produkcyjne, dystrybucja energii, bezpieczeństwo publiczne, transport czy sklepy online. Pojawią się nowe produkty, usługi i całkiem nowe modele biznesowe. 5G to także szansa na nowe start-upy wykorzystujące innowacyjne rozwiązania.

Rozwój ultraszybkiej sieci sprawi, że wyżej wymienione branże będą miały szansę na zyskanie przewagi technologicznej, która pozwoli na jeszcze bardziej zoptymalizowane procesy, a to z pewnością przełoży się na zdobywanie nowych rynków lokalnych, ale również globalnych. Niestety 5G może przyczynić się także do wyparcia ludzi przez sztuczną inteligencję z niektórych miejsc pracy. Zwłaszcza, że rozwija się także machine learning.

Rok 2019 rokiem sztucznej inteligencji?

Wiele na to wskazuje, a proces wdrażania sztucznej inteligencji do naszego życia idzie w parze z technologią 5G. Szybsza sieć pozwoli na rozwinięcie wcześniej wspomnianego machine learningu, czyli systemu uczącego się nowych algorytmów. Ma on na celu znalezienie problemu i jego bardzo szybkie rozwiązanie, a z taką technologią już dziś możemy się spotkać w sklepach online czy bankach, gdzie zamiast z żywym konsultantem rozmawiamy z robotem. 5G przyczyni się także do rewolucji w świecie Internet of Things, czyli wszystkiego co inteligentne. Nasze domy, drzwi, samochody dzięki dostępowi do ultraszybkiej sieci będą mogły w błyskawiczny sposób wysyłać między sobą dane.

Technologia 5G, która jest następcą aktualnego internetu 4G, z pewnością odbije się na wielu biznesach prowadzonych w naszym kraju. Powszechny dostęp do ultraszybkiej sieci wymaga od przedsiębiorców natychmiastowej reakcji. Dobrze wykorzystany rozwój technologii pozytywnie może wpłynąć na pozyskiwanie nowych klientów nie tylko w kraju, ale również za granicą.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły