Każdy z nas przynajmniej raz w życiu miał chwilę zawahania, kiedy po raz kolejny ze łzami w oczach wstawał i znowu musiał pójść do swojej znienawidzonej pracy.
I wbrew pozorom wcale nie przeszkadzało nam miejsce, współpracownicy ani wykonywany zawód. To szef często stawał się ogniem zapalnym do decyzji o opuszczeniu danej firmy.
W takiej sytuacji kryzysowej tylko własna działalność wydaje się być prawdziwym wybawieniem. Czymś, co zdejmie z naszych ramion krzyż niedoli i pozwoli na nowo odkryć czym jest przyjemna i owocna praca. Zaraz, czy ty też przestałeś w taką wierzyć?
Własna działalność – własne problemy
Działalność gospodarcza oprócz tego, że pozwala nam na bycie własnym szefem, możliwość pracy w różnych godzinach i w różnych warunkach, niesie za sobą także pewien obowiązek. To na nas spoczywał będzie trud płacenia podatków, martwienia się o ZUS-y, rozliczenia i przelewy.
Początki zawsze bywają trudne, ale nie zawsze tak samo uciążliwe?
W czym rzecz? Korzyści podatkowe dla osób posiadających działalności gospodarcze oferuje obecnie wiele krajów. Z reguły zakładają one podobne wytyczne, niekiedy jednak warto przyjrzeć im się lepiej, by dobrać coś wyjątkowego tylko dla siebie.
Każdy inwestor, który myśli poważnie o założeniu spółki lub innego rodzaju działalności gospodarczej powinien zawrzeć w swoim planie biznesowym dostępność i wielkość potencjalnych korzyści podatkowych. Jeśli bowiem uda mu się dobrze wszystko wykalkulować ma duże prawdopodobieństwo trafienia do raju podatkowego.
Jakie państwa plasują się na pierwszych miejscach w rankingach raju podatkowego?
Zacznijmy od tych, które są stabilne politycznie i gospodarczo. Od razu odrzućmy natomiast te, gdzie istnieje prawdopodobieństwo powstania przewrotów wojskowych lub innych wewnętrznych konfliktów.
Po drugie ustawodawstwo państwa. Powinno być w miarę nowoczesne i na tyle elastyczne, by umieścić w nim zapis dla nowo powstałych działalności i inwestycji gospodarczych.
Sprawdzaj liczby, zwróć uwagę, ile w danym państwie jest obecnie zarejestrowanych spółek. Im więcej, tym lepiej. Skądś musi bowiem wynikać chęć zakładania ich akurat w tym, a nie innym miejscu.
Wreszcie sprawdź, czy zakładając firmę w danym państwie chroni Cię umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Unikniesz dużych kosztów, które zresztą są zupełnie niepotrzebne.
Uwaga! Przykłady państw uznanych za raje podatkowe, na podstawie: http://www.twoja-firma.pl/artykuly/780,zalozenie-firmy-w-raju-podatkowym.html:
Istnieją trzy grupy rajów podatkowych. Pierwsza obejmuje państwa oferujące łatwą i poufną rejestrację spółki oraz zwolnienie z podatku m.in. Wyspy Cooka, Hongkong, Republikę Wysp Marshalla, Republikę Mauritius, Republikę Panamy, Republikę Seszeli.
Druga to państwa pobierające podatek dochodowy od firm krajowych i zagranicznych, ale oferujące preferencyjne opodatkowanie niektórych formuł działalności, zwolnienia lub ulgi. Zatem wiele państw można uznać za raj podatkowy w pewnym zakresie.
Trzecią grupę stanowią kraje, które podpisały z Polską umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, a podmiotom gospodarczym oferują optymalne otoczenie prawne i korzystne stawki podatkowe. Do tej grupy zalicza się m.in. Cypr i Luksemburg, ale również (pod pewnymi względami, o czym nieco dalej) Holandię i Irlandię.
0 komentarzy