Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

utworzone przez | 17 10 2017 | 0 komentarzy

Właściwe przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej pozwala zwalczyć stres, poczuć się pewniej i zrobić dobre pierwsze wrażenie na pracodawcy. O czym należy pamiętać, by wypaść jak najlepiej podczas spotkania rekrutacyjnego?

Wynotuj osiągnięcia i umiejętności

Przed rozmową kwalifikacyjną zapisz na kartce swoje najważniejsze osiągnięcia i umiejętności. Zastanów się, które wydają się najistotniejsze z perspektywy stanowiska, o jakie się ubiegasz. Naucz się o nich odpowiadać. Akcentuj wpływ, jaki konkretne sukcesy miały na rozwój firmy ostatniego pracodawcy. Wyjaśnij, dlaczego odczuwasz z ich powodu dumę. Nie ucz się jednak na pamięć wcześniej obmyślonych formuł. Wyobraź sobie za to rozmowę z rekruterem oraz sposób, w jaki odpowiadasz na pytania o kompetencje i doświadczenia. Poprzez swoje wypowiedzi, jak również przez Twój nastawienie do rozmówcy, podkreślasz poczucie własnej wartości i akcentujesz wysoką samoświadomość, czyli cechy pożądane przez wielu pracodawców.

Przygotuj pytania do rekrutera

Zwykle pod koniec spotkania kwalifikacyjnego pracodawca pyta kandydata o inne kwestie, które należałoby poruszyć w trakcie rozmowy. Stwarza zatem okazje do zdobycia ważnych informacji, doprecyzowania pewnych ustaleń, ale też daje szansę na to, by wykazać się zaangażowaniem i profesjonalnym podejściem. Zastanów się, o co warto zapytać potencjalnego pracodawcę, by zyskać pewność, że aplikujesz na stanowisko spełniające Twoje oczekiwania.

Wykonaj powierzone zadanie i skompletuj wymagane dokumenty

Nie należy odkładać zadania rekrutacyjnego na ostatnią chwilę. Jeśli wykonasz je niedokładnie i nie zadbasz o najwyższą jakość swojej pracy, inni kandydaci prawdopodobnie zostaną ocenieni o wiele wyżej niż Ty. Starannie przygotuj materiały, o jakie poprosi Cię rekruter i za ich pomocą spróbuj potwierdzić swoje umiejętności. W zależności od branży, zadbaj o profesjonalne portfolio poświadczające Twoje doświadczenia i sukcesy. Na spotkanie rekrutacyjne zabierz też teczkę z referencjami od poprzednich pracodawców i dodatkową kopię CV na wypadek nieoczekiwanych problemów technicznych.

Przygotuj odpowiedni strój

Profesjonalny, schludny i elegancki wygląd także wpływa na to, w jaki sposób będzie postrzegać Cię potencjalny pracodawca i również przekłada się na wynik rekrutacji. Ubierz się formalnie, ale wygodnie. Musisz czuć się pewnie i swobodnie, jednocześnie dostosowując swój ubiór do wymogów oficjalnego dress code’u.

Zrelaksuj się

Przed udaniem się na rozmowę kwalifikacyjną warto wprawić się w dobry nastrój słuchając ulubionej muzyki. Dzięki temu odprężysz się, ukoisz nerwy, ograniczysz negatywne działanie stresu i skupisz się na czymś niemającym związku z trudnym zadaniem, jakie na Ciebie czeka.

Przygotowując się do spotkania rekrutacyjnego zadbaj o to, by czuć się pewnie i swobodnie rozmawiając o swoich umiejętnościach i osiągnięciach. Naucz się rozmawiać o sukcesach i doświadczeniu, zastanów się nad kwestiami, o jakie warto zapytać. Wówczas zaprezentujesz się jako osoba zaangażowana i pewna swoich atutów, czyli niezwykle wartościowy pracownik.

Najlepsze oferty pracy znajdziesz tutaj. 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły