Coraz większa ilość Polaków porywa się na otworzenie własnej działalności w UK. Biurokracja występuje wszędzie, mimo wszystko tam jest zdecydowanie niższa. Nie tylko to jednak zachęca ich do zakładania biznesów. Jasny, nieskomplikowany system podatkowy oraz łatwiejsze procedury ? to wszystko sprawia, że prowadzenie własnej firmy przestało przerażać a zaczęło być zachęcającą wizją na przyszłość. Co warto wiedzieć, gdy decydujemy się na taki krok?
Sole trader
Jest to najbardziej popularna w Wielkiej Brytanii forma zarejestrowania własnej działalności. Pewnie dlatego, że po prostu jest ona najłatwiejsza. Jako sole trader, czyli osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, możesz wykonywać zarówno pracę sam, w domu, jak i zatrudniać ludzi w dużej, własnej firmie. Póki co nie musisz rezygnować jednak z umowy o pracę, jeżeli na takiej jesteś. Nie ma nigdzie zapisu o tym, że prowadząc własną działalność nie możesz jednocześnie wykonywać pracy pod kimś. Jeżeli zatem masz czas i ochotę to pomimo zakładania firmy wciąż możesz wykonywać dotychczasową pracę, bez zwalniania się.
Jak nazwać swój biznes?
To bardzo ważna kwestia przy zakładaniu firmy. Można oczywiście pozostawić ją po prostu pod swoim nazwiskiem, jednak dobrze wygląda, jeśli ma ona specjalną nazwę. Może to być praktycznie wszystko, decyzja należy do Ciebie. Pamiętaj jednak, że nazwa Twojego biznesu nie powinna sugerować powiązań z rządem ani tego, że ma on specjalnie znaczenie dla Państwa. Podstawową zasadą przy wyborze nazwy firmy jest to, że nie powinna ona dezorientować bądź wprowadzać w błąd Twoich przyszłych, potencjalnych klientów.
Rejestracja po 3 miesiącach
Tak, właśnie tyle masz czasu na zarejestrowanie swojego przedsiębiorstwa. Pamiętaj jednak, że początek działania Twojej firmy liczy się od momentu, w którym obsłużyłeś swojego pierwszego klienta. Warto o tym pamiętać, aby nie zdziwić się, że 3 miesiące minęły tak szybko.
Ile ona kosztuje?
Rejestracja jest darmowa, jednak należy dokonać jej w wymaganym terminie. W innym wypadku może to skutkować dodatkowymi kosztami w postaci grzywny. Jeżeli bowiem spóźnimy się z zarejestrowaniem działalność możemy otrzymać mandat w wysokości 100 funtów. Po co zatem zwlekać i narażać się na nieprzyjemne konsekwencje?
Jak zarobić w UK?
Właśnie to jest najczęstsze pytanie. Zakładanie firmy to rzecz banalna, najważniejszy jest jednak pomysł i świadomość jak można funkcjonować za granicą w taki sposób, aby nie tracić niepotrzebnie pieniędzy. Możesz dowiedzieć się dużo więcej na blogu easysend.pl, gdzie ciągle pojawiają się nowe, ciekawe artykuły dotyczące radzenia sobie za granicą. Warto poczytać, ponieważ niektóre informacje mogą się bardzo przydać, szczególnie jeżeli zakładamy biznes bądź szukamy dodatkowego zarobku albo oszczędności.
Prowadzenie działalności w Wielkiej Brytanii to sprawa dużo łatwiejsza niż własny biznes w Polsce. Mniej formalności, krótszy czas zakładania firmy a także łatwość w późniejszym jej prowadzeniu ? to wszystko sprawia, że warunki posiadania własnego biznesu są tu bardzo korzystne i zachęcające.
Mam kilku znajomych na emigracji, którzy zdecydowali się na prowadzenie własnego biznesu. I świetnie na tym wyszli. W Polsce raczej nie zdecydowaliby się na taki krok.