Praca w Niemczech – czy polskie prawo jazdy jest ważne za granicą

utworzone przez | 30 12 2019 | 0 komentarzy

W momencie, kiedy wyjeżdżamy do pracy w Niemczech, musimy załatwić kilka dokumentów, aby móc podjąć tam legalnie pracę. Dla tych, którzy posiadają swoje auta i chcą się nimi poruszać po niemieckich drogach, ważne jest również to, czy polskie prawo jazdy będzie obowiązywać także za granicą. W tym artykule znajdziecie odpowiedź na to i inne pytania.

Polskie prawo jazdy w Niemczech

Nie mamy się czym martwić, ponieważ polskie prawo jazdy obowiązuje również w Niemczech, ze względu na to, że Polska należy do Unii Europejskiej. Prawo jazdy wydane w każdym kraju, który należy do UE, jest ważne na terenie całej Unii. Jednak w momencie, w którym z jakichś przyczyn mamy tymczasowe prawo jazdy, może ono być nieuznane w innych krajach UE. Dlatego najbezpieczniej będzie poczekać do momentu, w którym zostanie wyrobione nasze prawdzie prawo jazdy w Polsce, jednak jeśli nie będzie takiej możliwości, musimy zgłosić się do odpowiednich organów w Niemczech, w których nas poinstruują, co należy zrobić.

Praca opiekunki w Niemczech

Zwróćmy również uwagę na to, dlaczego tak popularny staje się wyjazd zagranicę do pracy i dlaczego właśnie do Niemiec. Kraj ten kojarzy nam się z miejscem, w którym lepiej się ludziom powodzi, dodatkowo fakt, że jest on stosunkowo blisko od naszego domu, do którego będziemy kilka razy w ciągu roku wracać, sprawia, że wielu z nas decyduje się na wyjazd właśnie do naszych zachodnich sąsiadów. Wystarczającą zachętą jest już sam fakt zarabiania w walucie euro. Inną zaletą jest to, że obowiązuje tam niemieckie prawo pracy, które jest mocno nastawione na bezpieczeństwo pracownika, dzięki czemu mamy prawo do zdrowotnego i wypoczynkowego urlopu, bez względu na okres i rodzaj naszej umowy.

Warto również zaznaczyć, że urlopem macierzyńskim objęta jest zarówno matka, jak i ojciec dziecka i to do rodziców należy decyzja, które z nich zajmie się maleństwem w jego pierwszych latach życia. Jednym z częstych kierunków, które obieramy podczas wyboru pracy u naszych sąsiadów, jest opieka nad osobami starszymi, ponieważ Niemcy zazwyczaj sami nie zajmują się seniorami tak jak dzieje się w Polsce. Stawiają oni na profesjonalną opiekę, którą gwarantują im specjalistyczne firmy. Jedną z nich jest: https://laxocare.pl, która jest zarazem firmą rekrutującą opiekunki z Polski.  

Niemieckie prawo jazdy

Jeżeli przeprowadzamy się do Niemiec na stałe i chcemy posiadać niemieckie prawo jazdy, możemy wymienić dokument w każdej chwili, jednak za odpowiednią opłatą, która różni się w zależności od regionu, w którym mieszkamy. Taki wniosek musimy złożyć w odpowiednim dziale komunikacyjnym, czyli Zulassungsstelle, wraz ze zdjęciem,  polskim prawem jazdy i ewentualnym dokumentem poświadczającym pierwsze zameldowanie w Niemczech.

Taka konieczność również istnieje, kiedy zrobimy wykroczenie na terenie Niemiec, w którym zostanie nam odebranie polskie prawo jazdy lub w momencie, gdy zgubimy polski dokument, a miejsce zwykłego pobytu, czyli  kraj, w którym przebywamy minimum 185 dni w roku i w którym posiadamy więzi osobiste lub zawodowe, jest już w Niemczech, a nie w Polsce. Dotyczy to również sprawy wygaśnięcia ważności prawa jazdy, czyli przedłużamy je tam, gdzie przebywamy większość roku.

Polskie prawo jazdy jest ważne na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Niemczech. Nie musimy się więc obawiać konieczności wymiany dokumentu. Jeżeli zaś chcemy mieć niemieckie prawo jazdy, możemy je bez problemu wymienić w każdej chwili za odpowiednią opłatą.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły