Praca przy komputerze a oczy – jak o nie dbać?

utworzone przez | 29 09 2016 | 1 komentarz

Każdy, kto pracuje po 8 godzin dziennie przed komputerem, jest narażony na wiele dolegliwości związanych z narządem wzroku. Najczęstszą z nich okazuje się tzw. zespół suchego oka. Aby zminimalizować zmęczenie oczu, warto zwrócić uwagę na kilka elementów, które mogą skutecznie podnieść komfort i jakość pracy.

Prawidłowe ustawienie stanowiska pracy

Ulgę oczom przyniesie z pewnością prawidłowe ustawienie komputera. Najlepiej, aby znajdował się on przy oknie, co umożliwi nam zawsze patrzenie w dal. Jest to niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku, który przez wiele godzin musi się koncentrować na znajdującym się w bliskiej odległości monitorze. Nie jest też wskazane siedzenie twarzą do ściany. Najlepiej aby biurko skierowane było w stronę drzwi, co po ich otwarciu umożliwi chociaż objęcie wzrokiem dalszych przestrzeni.

Właściwe ustawienie monitora

Monitor powinien znajdować się w odległości od minimum 50 do maksymalnie 75 cm od naszej twarzy, przy czym środek naszego pola widzenia powinien znajdować się nieco niżej niż linia naszego wzroku, co okaże się zdecydowanie mniej obciążające dla szyi i kręgosłupa. Aby Warto też zwrócić uwagę na odpowiednie parametry monitora, przede wszystkim jego rozdzielczość.

startup-photos1

Optymalne światło

Pracując przy komputerze, dużą rolę odgrywa światło. Nie jest wskazane, aby padało ono bezpośrednio na ekran komputera. Wówczas jesteśmy zmuszeni przybierać różne pozycje, aby dobrze widzieć wyświetlane treści, co staje się niekomfortowe zarówno dla oczu, jak również dla naszego ciała, gdyż może powodować napięcia mięśni szyi czy pleców. Dlatego warto na monitorze założyć specjalny filtr, który będzie niwelował efekt odblaskowy.

Miejsca, które wymagają pracy przy komputerze, powinny być zaopatrzone w światła z opcją regulowania jego intensywności. W tym celu wystarczy montaż specjalnego przełącznika. Zawsze można też się wspomóc lampką biurkową. Dla oczu najlepsza będzie ta z nieprzezroczystym abażurem, gdyż wtedy światło jest na tyle rozproszone, że okazuje się znacznie korzystniejsze dla zmysłu wzroku. Pamiętajmy też o tym, aby światło nie padało bezpośrednio na klawiaturę, co może również wywoływać odblask.

pexels-photo

Odpowiednia technika patrzenia

Podczas pracy przy komputerze niezbędne jest robienie sobie przerw.

Specjaliści zalecają robienie co najmniej pięciominutowej przerwy na godzinę.- podkreśla ekspert soczewki24.pl.

Można w tym czasie  zrobić sobie krótki spacer lub chociaż wyjrzeć przez okno. Kojące działanie na zmysł wzroku ma zieleń, dlatego warto w swoim najbliższym otoczeniu umieścić jakieś zielone rośliny.

Ze względu na to, że w trakcie pracy przy komputerze znacznie rzadziej mrugamy, więc warto pamiętać o tym, aby robić to celowo, co z pewnością pomoże odciążyć zmysł naszego wzroku.

Krople do oczu zawsze pod ręką

Każdy, kto spędza każdego dnia wiele godzin przed komputerem, powinien mieć zawsze pod ręką nawilżające krople do oczu, które okażą się ulgą, gdy zaczniemy odczuwać suchość spojówki lub rogówki. Ważne jednak, aby wybierać preparaty niezawierające konserwantów.

Właściwa dieta

Gdy nasze oczy narażone są na intensywną eksploatację, powinniśmy większą niż dotąd wagę przykładać do diety. Na wzrok pozytywnie wpływa witamina A, którą znajdziemy w marchwi, pomidorach, warzywach liściastych czy brzoskwiniach. Na narząd wzroku pozytywnie też wpływa witamina C, której cennym źródłem jest czarna porzeczka, truskawki lub papryka.

1 komentarz

  1. SoloKolos

    Aby monitor znajdował się na odpowiedniej wysokości względem naszego wzroku i abyśmy siedzieli w wygodnej pozycji, niezbędna jest właściwa ergonomia miejsca pracy. Niezwykle ważny jest odpowiedni, dobrze wyprofilowany fotel umożliwiający regulację oparcia i wysokości siedziska. Warto również zaopatrzyć się w biurko, które będzie posiadać możliwość regulacji wysokości.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły