Praca w charakterze opiekunki osób starszych wymaga doświadczenia oraz posiadania specyficznych cech charakteru takich jak cierpliwość, dobroć, życzliwość i wyrozumiałość. Służenie pomocą w codziennych czynnościach oraz dbanie o bezpieczeństwo podopiecznych w podeszłym wieku to niełatwe, choć satysfakcjonujące obowiązki. Sprawdź, czy lepiej pracować jako opiekunka w Polsce, czy za granicą.
Praca opiekunki osób starszych za granicą – zalety
Tym, co szczególnie zachęca do podjęcia pracy opiekunki poza granicami naszego kraju, jest bardzo duża liczba ofert zatrudnienia. Można wybierać spośród najróżniejszych ogłoszeń przygotowanych przez agencje pośredniczące i osoby prywatne. Choć propozycji pracy nie brakuje przez cały rok, okresami wzmożonego zapotrzebowania okazują się wakacje i święta. Najwięcej atrakcyjnych ofert przygotowują pracodawcy z Niemiec i Wielkiej Brytanii. We wspomnianych krajach poszukuje się wielu osób do opieki nad starszymi, co stanowi o specyfice tamtejszych rynków pracy i funkcjonowaniu zachodnich społeczeństw. Warto wspomnieć, że opiekunki pełniące swoje obowiązki za granicą mogą liczyć na znacznie wyższe zarobki niż w Polsce. Wysokość wynagrodzeń za zachodnią granicą naszego kraju waha się od 1000 do 1650 euro netto miesięcznie. Informacje o cenach i ofertach pracy dla opiekunek w Niemczech można znaleźć tutaj: https://laxocare.pl/oferty/ Co ważne, osoby zatrudnione do pomocy starszym i dbania o ich domy mają zapewnione bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie, opłacone składki ZUS i ubezpieczenia zdrowotne, a także zagwarantowane darmowe przejazdy do i z obcego kraju. W razie potrzeby opiekunki pracujące za granicą uzyskają pomoc konsultantów. Liczba zalet przemawiających za podjęciem zatrudnienia poza Polską zachęca do zapoznania się z dostępnymi ogłoszeniami.
Praca opiekunki osób starszych za granicą – wady
Największą wadą pracy opiekunki osób starszych za granicą wydaje się być oddalenie od domu. Konieczność zaklimatyzowania się w nowych warunkach, poznania nowych ludzi i zwyczajów oraz tęsknota mogą znacznie utrudniać pełnienie obowiązków. W dodatku przeszkodą nierzadko okazuje się znajomość obcego języka. Niezbyt sprawne posługiwanie się niemieckim czy angielskim stwarza komunikacyjne bariery i czasami wywołuje poczucie osamotnienia. Warto również pamiętać, że opiekunki pracujące za granicą mieszkają w domach swoich podopiecznych i zdarza się, że muszą być dostępne 24 godziny na dobę. Duża liczba godzin spędzona na pełnieniu wymagających obowiązków może stać się znacznym obciążeniem.
Praca opiekunki osób starszych w Polsce – zalety
Opiekunki pracujące w Polsce pozostają blisko swoich rodzin, w miejscu zamieszkania. Nie trafiają do nieznanego środowiska i nie muszą dostosowywać się do nowych warunków. Osoby przywiązane do swoich domów, krewnych i przyjaciół nie mierzą się wówczas z koniecznością porzucenia ważnych dla siebie spraw na jakiś czas. Praca opiekunki w Polsce nie wymaga znajomości języka obcego, ale wyłącznie posiadania doświadczenia w dbaniu o starszych podopiecznych, np. rodziców. Należy wiedzieć, że personel opiekuńczy może być zatrudniany tylko na taką liczbę godzin, ile wymaga senior. Czas pracy zależy zatem od konkretnych potrzeb, jak również od wskazanej przez opiekunkę dyspozycyjności.
Praca opiekunki osób starszych w Polsce – wady
Do wad pracy opiekunki osób starszych w Polsce zalicza się przede wszystkim niższe zarobki i mniejszą liczbę ofert zatrudnienia. Kandydatkom nie proponuje się tak atrakcyjnych stawek, jak np. w Niemczech, a od pensji odprowadza się składki, co dodatkowo obniża zarobki. Warto mieć świadomość, że w Polsce rynek usług opiekuńczych jest mało rozwinięty. W naszym kraju uważa się, że to rodzina powinna zajmować się seniorami. Nie tworzy się zatem tak wielu miejsc pracy, jak za granicą.
Opieka nad osobami starszymi to odpowiedzialne zadanie wymagające odpowiedniego przygotowania. Konieczne okazują się doświadczenie, empatia i znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy. Bardziej korzystnym zajęciem niż opieka nad osobami starszymi w Polsce okazuje się bycie zatrudnionym na podobnym stanowisku za granicą. Ogromne zapotrzebowanie, wysokie zarobki, zapewnione świadczenia, darmowe zakwaterowanie i wyżywienie przemawiają na korzyść podjęcia pracy jako personel opiekuńczy w Niemczech, Wielkiej Brytanii i innym państwie, gdzie można znaleźć mnóstwo atrakcyjnych ofert.
0 komentarzy