Praca w korpo, czy w małej przytulnej atmosferze?

utworzone przez | 28 10 2016 | 1 komentarz

Decyzja, gdzie lepiej pracować –  w małej firmie czy w dużym korpo, jest dużym krokiem na początku kariery zawodowej. Powiedzieć jednoznacznie, gdzie jest lepiej, nie da się.

Zalety dużych firm

Duże korporacje posiadają unikalne zalety i korzyści na rynku. Problemy startapowców – to mit. Wszystko jest przesiąknięte sukcesem i wiarą w przyszłość. Czy źle mieć takie przywileje?

Wybierając dużą firmę możecie być pewni, że latami mechanizm działania firmy jest niezawodny. Pracując w korpo będziesz znał każde swoje zadanie oraz to jak je wykonać. Twoja ścieżka kariery będzie dosyć przejrzysta. Stabilność oraz kariera, to jest właśnie zaleta korpo. Do tego dochodzi pakiet ubezpieczeń oraz różnych bonusów, (multisport, „gruba” integracja itp.) Plusem jest to, że pomimo wąskiej specjalizacji w korpo, można zmienić swoją rolę w firmie i działać w jakimś nowym obszarze.

Wady

Znaczne, lub nieznaczne przemiany w firmie, chociażby w swoim oddziale, są bardzo czasochłonne, nawet jeśli firma jest otwarta na nowe pomysły to obranie innego kierunku będzie bardzo trudne, a każdy chcę zostawić swój własny wkład, w małej firmie jest to bardziej osiągalne.

Nawet jeśli jesteś niezmiernym gadułą lub na odwrót jesteś skromnisiem, to pracując w firmie, gdzie poza Tobą jest jeszcze około 100 osób, nie ma szans, żeby poznać wszystkich, niektórych nie będziesz znał nawet imienia.

Jakość Waszej pracy zależy nie tylko od Ciebie, a od współpracowników na danym stanowisku. Nie ważne na ile się wyłożyłeś, ważne jest rezultat końcowy całego zespołu.

Mała firma – plusy

Praca w małej firmie, daje możliwość widzenia praktycznie wszystkiego co się dzieje, a także bezpośredni kontakt z szefostwem.  Każdy Twój sukces jest zauważalny, co daje możliwość szybszego rozwoju. Działania w takiej firmie są różnorodne, nie wykonujesz non stop jednej czynności, taka zmiana sprawia, że się nie nudzisz w pracy.

Minusy

Każde działanie jest obserwowane, wpadka oznacza, że każdy się o niej dowie. Mniejsza ilość bonusów jest dotychczas, aż firma się nie rozwinie lub do momentu, gdy odejdziecie, na początku to tylko obietnice, więc raczej ubezpieczenie warto sobie załatwić samemu. W małej firmie zazwyczaj nie ma takich stanowisk jak prawnik, czy HR-owiec, zwiększa się przy tym lista obowiązków pracowników. Bo ktoś musi odpowiadać na skargi, oraz dobór personelu.

Jaki w takim razie obrać kierunek, czy ogromny wieżowiec z długo wyczekiwanym rozwojem, czy mała firmę, gdzie każdy będzie sam sobie szefem. Ważne jest to, gdzie się czujesz komfortowo, no i żeby hajs się zgadzał.

1 komentarz

  1. Rotun

    Obecnie pracuje właśnie w takiej dużej korporacji i marzę by znaleźć pracę w małej, przytulnej firmie. W dużych korporacjach strasznie męczący jest ten wyścig szczurów, ludzie są niby mili dla siebie, ale większość patrzy tylko jak podłożyć Ci nogę, każdy chce się wybić, każdy chce dostać awans. Mam nadzieję, że uda mi się zrealizować plan o otworzeniu własnej działalności i uwolnię się od tego zoo.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły