Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

utworzone przez | 02 11 2015 | 2 Komentarze

Czas po urodzeniu dziecka jest magiczny dla każdej kobiety. Spędzane z maleństwem chwile są bezcenne, ale dla większości matek nadchodzi moment, kiedy zaczynają myśleć o powrocie do pracy – czy to z tego względów finansowych, czy dlatego, że praca była źródłem przyjemności i satysfakcji. Zazwyczaj wiąże się z tym wiele stresu i kłopotów.

Nie jesteś wyrodną matką

Często jest to opinia wygłaszana przez społeczeństwo i same świeżo upieczone mamy: skoro chcesz wrócić do pracy, to znaczy, że nie zależy ci na dziecku i być może nie do końca nadajesz się do roli matki. Nie przejmuj się tym – nie jesteś wyrodną matką ani jedyną kobietą, która chce kontynuować karierę zawodową po urodzeniu dziecka. Kobiecie często towarzyszą obawy przed powrotem do pracy  a w głowie krąży mnóstwo myśli. Jak moje dziecko radzi sobie beze mnie? Nie dzieje mu się krzywda? Nie przejmuj się, to normalne, że się martwisz. Pogodzenie macierzyństwa z pracą zawodową może być męczące organizacyjnie, jednak udało się to milionom kobiet, więc i tobie się uda.

Z kim zostawić dziecko?

Najbardziej idealną, kochającą i godną zaufania nianią jest babcia. Jeśli więc wyraża ona chęć pozostania z maleństwem to tylko pozazdrościć. Jeśli jednak twoja mama lub teściowa są daleko możesz zdecydować się na oddanie dziecka pod opiekę niani lub żłobka. Do żłobka ciężko jest jednak zapisać malucha, dlatego zainteresuj się tym odpowiednio wcześniej. Jeśli decydujesz się na wynajęcie niani sprawdź dokładnie osobę, z którą zostawiasz swoje dziecko.

Kiedy wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim?

Większość mam wraca do pracy zazwyczaj po 12 miesiącach od porodu. Jeśli jednak chcesz skrócić czas swojego urlopu macierzyńskiego – poinformuj o tym pracodawcę odpowiednio szybciej. Jeśli wracasz do pracy po 52 tygodniach to nie musisz o tym z góry uprzedzać.

    Większość kobiet obawia się, że nie będzie w stanie pogodzić macierzyństwa z pracą zawodową, jednak przy odpowiedniej organizacji można pogodzić obydwie te aktywności.

2 komentarze

 1. Bartosz

  Poruszasz rzadko spotykany na blogach temat, ale moim zdaniem warto o tym pisać.
  Dla wielu kobiet powrót do pracy po urlopie macierzyńskim to nie tyle wybór co finansowa konieczność.

  Odpowiedz
 2. antresole magazynowe

  Jest do bardzo ciężki moment. Ja będąc na urlopie macierzyńskim zaczęłam pisać bloga który nie od razu przyniósł mi zyski. Urlop się skończył i trzeba było wrócić do pracy. Z czasem jednak zainwestowany czas oraz energia w bloga przyniosła rezultaty dzięki czemu mogłam odejść z pracy i skupić się na wychowaniu synka 🙂

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły