Poradnik finansowy przed wycieczką do USA po zniesieniu wiz

utworzone przez | 22 01 2020 | 0 komentarzy

11 listopada 2019 roku wizy niezbędne wcześniej do odwiedzenia Stanów Zjednoczonych zostały zniesione przez obecnego prezydenta USA Donalda Trumpa. Wielki Kanion zdaje się być teraz bliżej, niż kiedykolwiek wcześniej, a światła Las Vegas i  inne rozrywki oferowane przez światową stolicę hazardu kuszą jakby mocniej.

Sama Statua Wolności uśmiech się i niemalże macha do nas zapraszając do zawiedzenia Nowego Jorku. Po kilkutygodniowym polowaniu na bilet w końcu się udało – lecimy do Stanów Zjednoczonych. Zanim jednak odbędziemy kilkugodzinny lot na oceanem do ojczyzny Abrahama Lincolna i Elvisa Presleya, warto dowiedzieć się jak przygotować się do finansowego aspektu naszej podróży.

Płatność kartą

Najczęstszymi kartami akceptowanymi w Stanach Zjednoczonych są Visa, MasterCard i American Express. Przed wycieczką do USA mamy do wyboru kilka opcji, jeśli chodzi o sposób zapłaty kartą. Pierwszym z nich jest płatność kartą złotową poza granicami naszego kraju. Nie jest ona jednak wszędzie akceptowana, w szczególności, jeśli chodzi o małe miejscowości. W wielu miejscach tego typu kartą zapłacimy dopiero od pewnej sumy. Każda transakcja wiąże się także z przewalutowaniem.

Niewątpliwym plusem takiego rozwiązania jest jednak jego wygoda. Wyższe koszty manipulacyjne rekompensują nam brak wizyty w banku. Kolejnym sposobem jest konto walutowe. Brak opłat za przewalutowanie wiąże się jednak z otwarciem rachunku walutowego, za co naliczane są opłaty. Przed wyjazdem nie zapomnij o powiadomieniu swojego banku o zagranicznej wycieczce. W przeciwnym razie ten może zamrozić Twoje fundusze w związku z podejrzaną aktywnością.

Banki i bankomaty

W USA zlokalizowanych jest około 425 000 bankomatów. Pierwsza połowa należy do instytucji finansowych, natomiast druga jest własnością niezależnych dostawców. Korzystając z nich, należy liczyć się z doliczaniem opłaty za wypłatę gotówki. Jeśli zależy nam na jak najmniejszej opłacie, powinniśmy zwracać uwagę na to, aby był on powiązany z większymi bankami detalicznymi oraz urzędami. Większość światowych banków została założonych w USA. Jeśli korzystamy z usług jednej z globalnej sieci, nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem oddziału lub banku partnerskiego.

Dolar na szczęście

Przed wejściem na pokład samolotu, warto mieć przy sobie wymienioną uprzednio walutę. W przypadku awarii lub kradzieży karty płatniczej nie zostaniemy dzięki temu bez gotówki. Na teren Stanów Zjednoczonych bez konieczności wypełniania dodatkowych dokumentów przywieźć możemy nawet 100000$. Pamiętajmy jednak, aby kwota ta nie była ogromna. Duże zbiorowiska ludzi takie jak nowojorskie metro stanowią idealne warunki dla działania kieszonkowców. 

Karta Sim

W dobie wszechobecnych sieci WiFi z darmowym dostępem do internetu natychmiastowa łączność z każdym miejscem na świecie nie stanowi już większego problemu. Zarówno hotele, a nawet kempingi zapewniają swoim gościom nieograniczony Internet. Z siecią połączymy się także we wszelkich lokalach typu MacDonalds, Starbucks oraz innych tego typu miejscach. Warto jednak zaopatrzyć się w amerykańską kartę Sim, umożliwiającą nam prowadzenie rozmów w sytuacji, gdy w pobliżu nie będzie baru lub restauracji z dostępnym WiFi. 

Najlepszą opcją jest zakup pakietu startowego. W zależności od sieci i wybranego abonamentu będzie on aktywny od 30 do 90 dni. Jego ceny wahają się w granicach 10-30 dolarów. Kupimy je u dowolnego dealera sieci komórkowej, jednak dobrą opcją będą też popularne supermarkety Wallmart.  Telefony bez blokady SIM LOCK będą działały na terenie całych Stanów. Problem pojawić się może, gdy urządzenie będzie miało więcej, niż cztery lata. W sieci znajdziemy strony, na których  sprawdzimy, czy nasz aparat będzie mógł prawidłowo funkcjonować za wielką wodą.

Samolot już czeka…

Mamy nadzieję, że garść finansowych porad przyda się podczas pobytu w którymś z 51 Stanów. Kraj ten jest bardzo przyjazny turystom, a szereg wprowadzonych tam rozwiązań ułatwia zwiedzanie najpopularniejszych miejsc. Pamiętajmy, żeby oprócz najważniejszych rzeczy przydatnych w podróżowaniu po tym przepięknym kraju, kart kredytowych oraz gotówki zabrać ze sobą pozytywne nastawienie, bo podróż do Stanów Zjednoczonych jeszcze nigdy nie była tak prosta!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły