Pomysły na biznes

Serwis opon – jakie usługi oferuje?

Opony to jedyny element, który ma bezpośredni kontakt z nawierzchnią, po której jeździmy. Mają wpływ na odległość hamowania, przyśpieszenie, komfort jazdy, a nawet na bezpieczeństwo. W dzisiejszym artykule omówimy dlaczego warto serwisować opony i jakie usługi oferuje taki serwis.

Wymiana opon

To najpopularniejsza usługa w serwisie opon. Wymieniamy je najczęściej podczas okresu okresu letniego lub zimowego. Należy jednak pamiętać, że w przypadku uszkodzenia opony lub bierznika należy niezwłocznie udać się do sprawdzonego serwisu, aby wymienić oponę.

Wyważanie kół

Jeżeli koła nie są odpowiednio wyważone to stanowią one spore niebezpieczeństwo dla kierowcy, pasażerów oraz innych uczestników ruchu. Niewyważenie opon objawia się drganiem karoserii oraz kierownicy. Możemy również zauważyć ściąganie kierownicy w konkretną stronę. Jeżeli zdarzy się nam uderzenie w krawężnik, słupek, albo inna stłuczka to musimy koniecznie wybrać się do serwisu w celu wyważnia kół.

Pompowanie kół azotem

Azot stanowi aż 80% normalnego powietrza, dlaczego więc pompowanie azotem staje się tak bardzo popularne i jest polecaną usługą? Ciśnienie w oponach wypełnionych w 100% sprężonym azotem utrzymuje się nawet kilka razy dłużej. Częste spadki ciśnienia przy użyciu zwykłego potwietrza skracają żywotność opony. Użycie azotu do napompowania kół wydłuża życie opony nawet o 20%. Ta metoda pompowania kół jeszcze do niedawna budziła wiele kontrowersji, ale obecnie ma wielu fanów i coraz więcej ludzi decyduje się na wypełnienie swoich kół azotem.

Naprawa opon

W przypadku znacznego uszkodzenia opony lub bieżnika możemy spróbować naprawić oponę. Serwis polega na dokładnym wyczyszczeniu opony i diagnozie, a następnie na likwidacji uszkodzenia, np. jeżeli w oponie pojawiła się dziura to na jej miejscu pojawia się specjalna łatka albo grzybek. Następnie opona sprawdzana jest pod ciśnieniem, czy aby wszystko zostało dobrze naprawione.

Sezonowe przechowywanie opon

To świetna usługa dla osób, które podczas wymiany opon na letnie lub zimowe nie mają gdzie ich składować. Serwisy samochodowe oferują usługę sezonowego przechowywania opon. Serwis przechowa nasze opony, a przed ich wydaniem wyczyści je i założy na felgi samochodu. Wiele serwisów po nałożeniu opon oferuje usługę wyważania kół.

Optymalizacja kół

Nawet nowe opony mogą mieć jakieś lekkie fabryczne uszkodzenia i niedoskonałości. Następstwem tego mogą być wibracje kierownicy przy dużych prędkościach. W takiej sytuacji należy zoptymalizować oponę względem felgi. Za pomocą maszyny do wyważania kół określa się odstępstwa koła od ideału, a następnie przesuwa się oponę względem felgi tak, aby niedoskonałości tych dwóch elementów występowały po przeciwnych stronach koła.

Sprawdź serwis opon w Almot Auto.

Podsumowanie

Serwisowanie kół nie oznacza tylko ich naprawy. W czasach, kiedy samochody naszprycowane są elektroniką i systemami bezpieczeństwa wielu ludzi zapomina o tym, jak istotnym elementem są opony. To one jako jedyna część samochodu mają styczność z nawierzchnią. Dbając o opony dbamy również o swój komfort jazdy oraz o bezpieczeństwo.

 

2 komentarze do “Serwis opon – jakie usługi oferuje?

  • Świetny wpis, nie długo sam się będe rozglądał za jakimiś oponami, to dodatkowa wiedza się przyda.

    Odpowiedz
  • Dbanie o opony to bardzo ważna rzecz, na którą wielu kierowców, nawet tych doświadczonych, nie zwraca uwagi. Bardzo wartościowy artykuł.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *