Pomyśl o emeryturze

utworzone przez | 16 11 2017 | 0 komentarzy

Temat oszczędzania na emeryturę wciąż nie jest zbyt popularny, zwłaszcza wśród młodych ludzi. I trudno się dziwić – osoba w sile wieku raczej nie myśli często o odległej przyszłości, jaką jest starość. Niestety, ta beztroska może skutkować późniejszymi problemami finansowymi. Nie bez powodu mawia się przezorny zawsze ubezpieczony . Ubezpiecz się i ty, pomyśl o emeryturze już teraz.

Krótko o systemie emerytalnym

Burzliwa sytuacja polityczna w Polsce powoduje, że system emerytalny podlega ciągłym zmianom. Dlatego ważne jest, by interesować się tematem i być na bieżąco z kolejnymi reformami. Obecnie odprowadza się 19,52% naszego wynagrodzenia jako składkę emerytalną. System opiera się na trzech filarach, przy czym obowiązkowa składka jest dzielona pomiędzy I i II filar.

I filar to indywidualne konto ubezpieczonego w ZUS, na które trafia 12,22% składki. Wysokość emerytury wypłacanej z tego filaru zależy od ilości zgromadzonego kapitału (jak długo płaciliśmy składki) oraz dalszej średniej długości życia (obliczanej na podstawie statystyk).

II filar to 7,3% naszej składki. Mamy dwie możliwości rozdysponowania pieniędzy: całe 7,3% na subkonto w ZUS albo 4,38% na subkonto i 2,92% na Otwarty Fundusz Emerytalny. Zebrane w ten sposób środki są inwestowane przez ZUS lub Powszechne Towarzystwo Emerytalne i podlegają dziedziczeniu.

III filar jest nieobowiązkowy, a w jego skład wchodzą: IKE (indywidualne konto emerytalne), IKZE (indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego) oraz PPE (pracowniczy program emerytalny)

Co warto wiedzieć o OFE?

Trudno powiedzieć, co się bardziej opłaca: przekazanie całości składki na subkonto ZUS czy odłożenie jej części na OFE. Wybierając tę drugą opcję rzeczywiście możemy uzyskać wyższą emeryturę i jest to rozwiązanie godne zaufania ze względu na system zabezpieczający. Warto przy tym zorientować się w rankingach OFE i sytuacji na giełdzie, PTE bowiem inwestuje nasze pieniądze w papiery wartościowe – dzisiaj są to głównie akcje.

Niedoceniony III filar

Niewielu Polaków decyduje się oszczędzać na III filarze systemu, gdyż wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Okazuje się jednak, że w ten sposób możemy zabezpieczyć niemałą sumę pieniędzy na przyszłość. Jest też kilka istotnych udogodnień. IKE podlega uldze podatkowej i nie musi być zasilane regularnie. IKZE pozwala na odłożenie spłaty podatku w czasie. PPE jest przeznaczone dla zakładów pracy i korzystają na nim zarówno pracownicy, jak i pracodawca. Polecam sprawdzić, co oferuje III filar systemu emerytalnego i czy któraś z opcji odpowiada twoim potrzebom. Nie ma wątpliwości co do tego, że przemyślana inwestycja w emeryturę zaprocentuje w przyszłości.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły