Podkoloryzowane CV to pułapka

utworzone przez | 05 12 2016 | 1 komentarz

Z badań wynika, że nawet 20 % osób, które przyszły na rozmowy kwalifikacyjne nie posiadało wszystkich kompetencji i umiejętności, które opisały w CV. Największy problem zauważono z obsługą programów komputerowych oraz znajomością języków obcych. Stworzenie CV wydaje się zawsze łatwym zadaniem, lecz nie możemy go traktować jak coś, co ma tylko przyciągnąć. Brak doświadczenia oraz określonych umiejętności szybko wychodzi na jaw. Pracodawca czuje się przez to oszukany, co stawia nas w bardzo złym świetle.

Historia zawodowa

W czasie rozmowy kwalifikacyjnej rekruter będzie starał się od Ciebie wyciągnąć dokładną chronologię wszystkich wymienionych w CV miejsc zatrudnienia oraz starannie opisany zakres wszystkich obowiązków. Warto więc przed rozmową wszystko sobie przypomnieć tak, aby dobrze na niej wypaść.

Umiejętność posługiwania się językiem obcym

Nawet co 4 osoba przecenia swoją znajomość języka angielskiego. Najlepiej abyśmy przetestowali swój poziom zaawansowania, albo poszli na odpowiedni kurs. Jeśli nie potrafisz się posługiwać danym językiem w codziennych sytuacjach, to nie wpisuj go wcale.

Zakres obowiązków

Nie wyolbrzymiaj zakresu obowiązków  w pracy, jeśli Twoje uczestnictwo w konferencji zamienia się w organizację eventów wiedz, że źle dzieje się w Twoim CV. W czasie rozmowy z rekruterem narażasz się na śmieszność i nie traktowanie Cię na poważnie.

Znajomość MS Office

MS Office to najczęściej używane narzędzie w pracy biurowej, a zarazem jedna z najczęściej wpisywanych bez przemyślenia przez kandydatów umiejętności. Pamiętajmy, że samo pisanie w Wordzie, albo wypełnianie tabeli w Excelu nie jest znajomością oprogramowania na poziomie bardzo dobrym.

Podkoloryzowane CV to pułapka. Niestety w wielu przypadkach bywa tak, że nasze umiejętności są sprawdzane już na rozmowie, dlatego nie warto kłamać, a tworząc CV należy ocenić siebie oraz swoje kompetencje obiektywnie.

1 komentarz

  1. Hubert Oleszczuk

    Kłamanie w CV to tak jak okłamywanie klientów co do informacji o swoim produkcie – jedno i drugie to zagrywka dająca chwilowy zysk. Ten kto chce kłamać w CV niech się zastanowi czy chciałby żeby sprzedawca kłamał o produkcie.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły