Pętla kredytowa, czyli jak nie popaść w błędne koło

utworzone przez | 13 03 2017 | 0 komentarzy

Chcesz sfinansować pewien zakup, bierzesz kredyt i cieszysz się, że mogłeś zrealizować swoje marzenie. Niestety nie zawsze jest to takie proste, szczególnie, kiedy przychodzi szara rzeczywistość i należy ten kredyt spłacić, dalej nie masz pieniędzy i aby pokryć swoje długi bierzesz kolejną pożyczkę. Nie jest to dobre rozwiązanie, w ten sposób wpadasz w pętlę kredytową.

Czym jest spirala pożyczkowa? Jest to sytuacja, kiedy kredytobiorca nie potrafi spłacić np. szybkiej pożyczki w określonym terminie i aby jakoś wyjść z sytuacji zaciąga kolejne zobowiązanie. Naraża się w ten sposób na ogromne koszty, a na koniec nie jest w stanie spłacić żadnego z kredytów. Pętla kredytowa jest bardzo niebezpieczna, może doprowadzić do ogromnych problemów finansowych oraz upadku ekonomicznego. Pętlę kredytową powodują nie tylko same zobowiązania – ich kapitał, ale wszelkie opłaty, prowizje i odsetki, których za pożyczenie pieniędzy wymagają banki oraz instytucje parabankowe. Co zrobić, aby nie popaść w błędne koło?

  1. Nie płać bankom za rzeczy, których nie potrzebujesz

Debet/Kredyt odnawialny – nie potrzebujesz żadnego z tych produktów, a utrzymujesz je tak na wszelki wypadek? Pamiętaj, że usługi te nie są za darmo i zapłacisz za te zadłużenia nawet jeśli ich nie używasz.

Karty debetowe oraz inne usługi na koncie – kiedy zakładasz konto, z pewnością zostanie do niego dołożona karta, ale także np. debet, ubezpieczenie, wiadomości sms po wykonanych transakcjach czy wypłacanie pieniędzy ze wszystkich bankomatów. Każda z tych usług kosztuje, zastanów się więc czy ich potrzebujesz.

Prowizje i opłaty przy kredytach – bierzesz kredyt i zauważasz tylko korzystne oprocentowanie nominalne? Z pewnością nie są to wszystkie koszty kredytu a bank doliczy do nich różnego rodzaj prowizje i opłaty. Istnieją również ubezpieczenia dodatkowe, które nie wszędzie są obowiązkowe, dlatego wyraźnie zaznacz, jeśli istnieje wybór, że ubezpieczenia nie chcesz.

Karty kredytowe – przede wszystkim używaj tylko tylu karty ilu potrzebujesz. Nawet za nieużywaną kartą z pewnością po jakimś czasie zapłacisz. Pamiętaj o spłacie zadłużenia przed końcem okresu bezodsetkowego oraz nie wypłacaniu środków z bankomatów.

  1. Przestań zaciągać zobowiązania

Trudna sytuacja nie pozwala Ci na terminową spłatę dotychczasowych zobowiązań? Z pewnością nie powinieneś zaciągać kolejny, a przeczekać i dać się tymczasowej wysokości należności, nie narażaj się na kolejne długi. Aby Twoja spirala zadłużenie się nie pogłębiała, musisz koniecznie zrezygnować z brania następnych pożyczek i kredytów.

  1. Negocjuj

Dlaczego spirala postępuje? No cóż, schemat działania kredytobiorców w tej sytuacji nie należy do najbardziej przyjaznych ich finansom. Najczęściej spłacają zaległe kredyty, nowymi zobowiązaniami, a powinni negocjować z wierzycielami i ustalić lepsze, bardziej korzystne warunki spłaty kredytów. Można przecież wydłużyć okres kredytowania, albo kilka większych rat zsumować w jedną, trochę niższą konsolidacyjną.

  1. Ogranicz swoje wydatki

Osoby, które nie potrafią kontrolować swoich finansów, w razie problemów ze spłata pożyczek, powinny zmienić swoje podejście i lepiej planować wydatki. Sprawdź czy nie wydajesz za dużo pieniędzy na niepotrzebne rzeczy, możliwym jest też, że na coś wydajesz za dużo i dałoby się np. przejść na tańszy abonament komórkowy lub bilet miejski.

  1. Powiększ dochody

Kiedy brakuje Ci pieniędzy, najlepszym rozwiązaniem będzie podjęcie jakiejś dodatkowej pracy. W ten sposób najłatwiej wydostaniesz się z długów. Oczywiście przez jakiś czas będziesz musiał się przemęczyć, nie będziesz mieć czasu, ani sił na nic, ale uwierz, że kiedy spłacisz swoje zadłużenie to z pewnością poczujesz ogromną ulgę.

Powyższe sposoby wystarczą, aby uniknąć spirali kredytowej i wyjść z jej wczesnego stadium. Niestety czasami jest za późno na podjęcie tych kroków i bankom pozostaje egzekucja komornicza, a tego bardzo byś chciał uniknąć, dlatego podejmij działania jak najszybciej.

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły