Otwarcie firmy w UK – jakie formalności należy spełnić?

utworzone przez | 18 09 2017 | 2 Komentarze

Wielu Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii decyduje się na założenie własnej firmy. Zachęca ich do tego przejrzysty system podatkowy, przyjazna administracja oraz prosta procedura rejestracji działalności gospodarczej. Doceniają też niskie składki i minimum obowiązujących formalności. Jakie wymogi należy spełnić, aby otworzyć firmę w UK?

Forma działalności

Najpopularniejsze formy działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii to działalność jednoosobowa (sole trader), firma z ograniczoną odpowiedzialnością (limited company) oraz spółka partnerska (business partnership). Każda z nich różni się zakresem obowiązków przedsiębiorcy, zasadami funkcjonowania, a także wymogami formalnymi, jakie trzeba spełnić przy rejestracji własnego biznesu.

Jak założyć działalność jednoosobową (sole trader)?

 1. Wybierz nazwę

Swoją firmę można zarejestrować i prowadzić pod własnym nazwiskiem. Dozwolona będzie także każda inna nazwa. Istnieją jednak pewne ograniczenia: brytyjskie prawo zabrania używania niektórych  słów – np. tych sugerujących powiązania z rządem albo posiadanie specjalnego statusu czy znaczenia dla państwa. Ponadto nazwa firmy nie powinna wprowadzać Twoich klientów w błąd.

 1. Uzyskaj National Insurance Number

Przed rozpoczęciem samodzielnej działalności trzeba uzyskać indywidualny numer ubezpieczenia, czyli National Insurance number. Nadaje się go jednorazowo, jest odpowiednikiem polskiego NIPu. Posiadanie National Insurance Number to konieczny wymóg podjęcia legalnej pracy w UK, obowiązujący również przedsiębiorców. Aby ubiegać się o przyznanie numeru, należy zadzwonić do instytucji zwanej Jobcentre Plus. Wówczas możemy dostać zaproszenie na rozmowę, podczas której pojawią się pytania o powód i cel złożonej aplikacji. W liście od Jobcentre Plus zostaną zamieszczone informacje na temat dokumentów potrzebnych, by potwierdzić Twoją tożsamość. Na spotkanie z przedstawicielem agencji przygotuj dowód osobisty lub paszport, zezwolenie na pobyt i akt urodzenia. Jeżeli posiadasz akt ślubu bądź odpowiednik poświadczający pozostawanie w związku partnerskim albo ważne prawo jazdy, musisz przedłożyć je w trakcie wywiadu.

 1. Zarejestruj się w brytyjskim urzędzie skarbowym

Jednoosobową działalność możesz zarejestrować przez Internet, przesyłając wniosek CWF1 za pośrednictwem strony HM Revenue and Customs. To prawdopodobnie najwygodniejsze rozwiązanie. Aplikację z wnioskiem CWF1 złożysz także listownie, telefonicznie lub odwiedzając najbliższy oddział urzędu.

Jak założyć firmę z ograniczoną odpowiedzialnością (limited company)?

 1. Ustal nazwę firmy oraz jej adres

W przypadku ustalania nazwy obowiązują zasady podobne do tych obejmujących wybieranie nazwy dla firmy typu sole trader. Siedziba Twojego biznesu musi zostać zlokalizowana na terenie Wielkiej Brytanii. Tylko wtedy spółka ma prawo rozliczać i płacić podatki w UK.

 1. Wyznacz kapitał zakładowy, dyrektora, udziałowca oraz articles of association

Nie wyznaczono minimalnej kwoty wartości udziałów. Często wybieranym wariantem okazuje się deklarowanie wartości udziału na 10 GBP, co przy 100 udziałach w całości pozwoli uzyskać kwotę 1000 funtów. Wskaż również przynajmniej jednego dyrektora i co najmniej jednego udziałowca. Warunkiem obligatoryjnym będzie też opracowanie articles of association, dokumentu zawierającego reguły normalizujące funkcjonowanie Twojej firmy.

 1. Zarejestruj limited company w Companies House

Rejestracja spółki zwykle odbywa się online, poprzez stronę Companies House. Do otwarcia spółki są potrzebne okażą się podstawowe dane z dowodu osobistego. Konieczna okaże się także rejestracja w celu opłacania podatków (Corporation Tax).

Jak otworzyć spółkę partnerską (business partnership)?

 1. Wybierz odpowiednią nazwę

W ustalaniu nazw obowiązują takie same zasady, jak w przypadku wcześniej opisanych typów firm.

 1. Złóż wniosek o National Isurance number

Przed rejestracją samozatrudnienia należy uzyskać numer ubezpieczenia społecznego National Insurance Number. To konieczny wymóg, bez którego nie uda się rozpocząć legalnej działalności.

 1. Wyznacz wspólnika

Spółka partnerska powstaje poprzez zawarcie umowy między wspólnikami mającymi na celu osiągnięcie zysku. Spółka nie ma ona osobowości prawnej. Nie podlega rejestracji też rejestracji w Companies House. Liczba wspólników ogranicza się do 20, a każdy z nich solidarnie odpowiada za zobowiązania spółki. Wspólnicy powinni zarejestrować jako osoby samozatrudnione. Wskazane będzie też podpisanie umowy między partnerami.

 1. Zarejestruj samozatrudnienie

Samozatrudnienie należy zarejestrować w urzędzie HM Revenue and Customs poprzez złożenie wniosku CWF1. Zrobisz to online przez stronę instytucji, listownie, telefonicznie lub odwiedzając najbliższy oddział. Rejestracji samozatrudnienia należy dokonać w trakcie 3 miesięcy od rozpoczęcia działalności. Niedopełnienie obowiązku nałożonego na przedsiębiorców skutkuje karą pieniężną wysokości 100 funtów.

Otwarcie firmy w UK nie wymaga zbyt wielu formalności (więcej na ten temat dowiesz się tutaj). Prowadzenie własnego biznesu w Wielkiej Brytanii jest bardzo opłacalne z uwagi na niższe składki, zrozumiały system podatkowy oraz zminimalizowaną liczbę biurokratycznych procedur.

2 komentarze

 1. Jarosław Dymny

  Ciekawy poradnik. Nie myślę nad otworzeniem działalności poza granicami Polski, ale kto wie… Poza tym, na pewno przyda się kilku moim znajomym 🙂

  Odpowiedz
 2. Mariusz

  Bardzo ciekawy artykuł z poradami dla polaków na obczyźnie. Brawo za pomysł. Polecam.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły