Open space – jak funkcjonalnie zaaranżować biurową przestrzeń?

utworzone przez | 20 05 2019 | 1 komentarz

Obecnie open space’y, jakie spotykane są w biurach, znacznie różnią się od utartego w przeszłości wizerunku ciasnych, przepełnionych pomieszczeń, w których panuje hałas i bałagan. Współcześnie znacznie częściej możemy spotkać eleganckie, nowoczesne biura, ze sporą ilością wolnej przestrzeni, które skutecznie zachęcają do pracy. Jak urządzić atrakcyjną przestrzeń biurową?

Dopasowane umeblowanie

Opecn space obecnie bardzo często upodabniane jest do tradycyjnej przestrzeni biurowej z podziałem na pokoje poprzez wykorzystanie szafek, regałów, które wydzielają strefy pracy. W ten sposób bez większych trudności można wydzielić konkretne obszary, dzięki którym praca w biurze staje się bardziej uporządkowana, a poszczególni pracownicy nie przeszkadzają sobie nawzajem. Modne są również tzw. energy pointy, czyli miejsca, w których możliwe jest zaparzenie kawy czy herbaty, bez konieczności znacznego oddalania się od stanowiska.

Warto jednak pamiętać, że najważniejszym aspektem jest wygoda, co oznacza, że niezbędne jest odpowiednie dopasowanie biurek, krzeseł, tak aby każdy pracujący mógł wydajnie pracować w komfortowych warunkach. Dostępne na https://duncan.com.pl meble pozwolą wyposażyć każdy open space i zaaranżować sprzyjającą pracy przestrzeń.

Wolna przestrzeń dla pracownika

Zgodnie z obowiązującymi przepisami na każdego pracownika powinno przypadać minimum 13 m3 objętości danego pomieszczenia. Dodatkowo wysokość pomieszczenia nie powinna być niższa niż 3 metry. Warto również wiedzieć, że prawo określa również minimalną szerokość przejść w open space, które powinny wynosić nie mniej niż 0,6 m w przypadku ruchu jednokierunkowego i 1m dla dwukierunkowego. Podczas aranżowania open space warto mieć na uwadze obowiązujące przepisy, jednak kierowanie się wyczuciem i zmysłem panowania przestrzeni również jest istotnym elementem. Rozmieszczając biurka, unikajmy ułożenia, w którym pracownicy będą siedzieli tyłem do drzwi, a ekrany ich komputerów będą widoczne przy wejściu do pomieszczenia. W ten prosty sposób sprawimy, że każdy będzie czuł się bardziej pewnie i komfortowo.

Miejsce do relaksu

W nowoczesnym open space nie może zabraknąć miejsca do wypoczynku i krótkiego relaksu. Obecnie coraz popularniejsze stają się wydzielone strefy z sofami, pufami czy kanapami, na których każda zmęczona osoba może zrelaksować się z kubkiem kawy. Niekiedy spotykane są również dodatkowe atrakcje jak piłkarzyki, tarcza do gry w rzutki, niekiedy nawet stół do ping-ponga. Aranżacja strefy relaksu w największym stopniu zależy od metrażu biura i wolnej przestrzeni, jaką dysponujemy. Pamiętajmy jednak, że nawet przy znacznie ograniczonym miejscu możemy stworzyć niepowtarzalny klimat sprzyjający relaksowi.

Odpowiednio zaprojektowany open space sprawi, że praca w biurze będzie znacznie przyjemniejsza. Dopasowane meble, strefa relaksu czy miejsce do zaparzenia kawy zagwarantują, że każdy pracownik będzie czuł się w biurze komfortowo. Praca będzie szła sprawniej, a wykonywanie codziennych obowiązków nie będzie uciążliwe.

1 komentarz

  1. Zofia

    Faktycznie dziś w większości biurowców, powierzchnie firmowe to open space’y. Osobiście nie jestem ich zwolenniczką (pracowałam w dwóch takich miejscach). Bardzo trudno zaplanowac dużą przestrzeń w sposób, by pracownik nie odnosił wrażenia że jest tylko małym pionkiem, nie zapewniają prywatności. W takich miejscach w zależności od profilu firmy, albo panuje cisza albo nieustający gwar z rozmów telefonicznych , od których na koniec dnia boli głowa. Pomieszczenia są niby nowoczesne ale mało przytulne, a klimatyzacja wiucha tak, że w środku lata trzeba do pracy zabierać sweter i syrop na kaszel. To co piszesz w swoim artykule jest ok, ale ja w swoich pracach w ciągu ostatnich lat się z tym nie zetknęłam.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły