Przyczyn negatywnej decyzji kredytowej może być naprawdę wiele. Trzeba jednak wiedzieć, że rozmaite instytucje oceniają finansową wiarygodność potencjalnych klientów w różny sposób. Oznacza to, że nawet jeśli jeden bank odmówił Ci udzielenia kredytu, nie zniechęcaj się. Złóż wniosek w innym. Ponadto, aby zwiększyć swoje szanse na pozyskanie pieniędzy, warto sprawdzić, co może przyczyniać się do otrzymania negatywnej decyzji. Poznaj najczęstsze powody odmowy udzielenia kredytu.
Nieodpowiedni wiek
Instytucje finansowe, aby uniknąć ryzyka strat, starają się dobierać kredytobiorców, którzy z większym prawdopodobieństwem terminowo wywiążą się ze zobowiązań W związku z tym, według banku, można być za młodym albo za starym na spłatę kredytu. Idealnymi klientami są osoby w wieku od 25 do 60 lat. W tym przedziale wiekowym ludzie zwykle mają stabilną pracę i zarabiają najwięcej, co przekonuje banki do pożyczania im pieniędzy – tacy kredytobiorcy zwrócą środki w terminie i bez większych problemów.
Krótki staż pracy
Bank może odrzucić wniosek kredytowy, jeśli stwierdzi, że dana osoba – w jego ocenie – pracuje zbyt krótko u obecnego pracodawcy. Niewystarczający staż zmniejsza finansową wiarygodność, dlatego że nie gwarantuje stabilności zabezpieczającej terminową spłatę. Instytucja może uznać, że im dłużej pracujesz w danym miejscu, tym ważniejszym pracownikiem jesteś i tym trudniej Cię zwolnić czy zastąpić.
Dochody – za niskie i nieregularne
Jeżeli dopiero stawia się pierwsze kroki na rynku pracy albo założyło się firmę niedługo przed złożeniem wniosku o kredyt, bank również może udzielić negatywnej decyzji. Dochody muszą być wystarczająco regularne i wysokie, by instytucja była skłonna do powierzenia danej sumy pieniędzy.
Za dużo finansowych zobowiązań
Niespłacone raty, wysoki limit na karcie kredytowej, alimenty do zapłacenia, zaciągnięte pożyczki – nawet jeśli osiąga się wysokie zarobki, liczba finansowych zobowiązań może zniechęcić bank do udzielenia kredytu. Im więcej rozmaitych rat i opłat, tym trudniej przekonać instytucję do pożyczenia określonej kwoty.
Brak historii kredytowej
Jeżeli jeszcze nigdy nie spłacało się jakiejś pożyczki ani nawet zakupu na raty, bankowi trudno jest wywnioskować coś na temat wiarygodności i rzetelności takiego klienta. Brak historii kredytowej równa się brakowi informacji o potencjalnym kredytobiorcy.
Zbyt wiele zapytań o finansowanie
Odmowa udzielenia kredytu może być spowodowana również tym, że wysyłało się zapytania kredytowe zbyt często. Lepiej ograniczyć się do 3-4 banków, zamiast zgłaszać się do kilkunastu. Takie informacje mogą być szybko zweryfikowane, a instytucje raczej niezbyt przychylnie patrzą na klientów, którzy działają tak, jakby niezbyt realnie ocenili swoje szanse na uzyskanie finansowania.
Znając już powody negatywnych decyzji w sprawie udzielenia kredytu, możesz zastanowić się, czy coś w Twojej sytuacji wymaga poprawy. Pracujesz w danym miejscu zbyt krótko? Nigdy nie kupujesz na raty? Spróbuj wyeliminować ewentualne przeszkody, które zmniejszają powodzenie Twoich aplikacji.
0 komentarzy