Obowiązki podatnika VAT?

utworzone przez | 20 09 2014 | 0 komentarzy

Wiele firm nie ma wyjścia, musi zarejestrować się w Urzędzie Skarbowym i zostać vatowcem. Jedni nie mogą korzystać ze zwolnienia, jedni muszą. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju prowadzonej przez nas działalności.

Bez jakichkolwiek kompromisów podatek VAT muszą rozliczać wszyscy ci, których dochód przekroczył w danym roku podatkowym 150 000 zł.

Dlaczego większość osób stara się jak najdłużej korzystać ze zwolnień z podatku VAT? Zwykle dlatego, że wszyscy zwolnieni podatnicy mają dużo mniej spraw rozliczeniowych na głowie. Nie muszą wypełniać tyle dokumentów, ile Vatowcy, nie muszą prowadzić aż tak skompilikowanej księgowości.

Tymczasem w natłoku spraw bardzo łatwo jest też popełnić błąd, skutkujący szerokimi konsekwencjami pieniężnymi.

Głównym problem podatników jest również wystawianie faktury VAT. Często, będąc laikami nie odróżniają oni faktury VAT od faktury wewnętrznej, nie wiedzą w jakim terminie należy je wystawić, wreszcie brakuje im informacji, czy sami obliczają kwoty opodatkowania, czy robi to ktoś inny.

Wszyscy podatnicy VAT muszą wreszcie prowadzić także szczegółowe ewidencje zakupu i sprzedaży, tylko w ten sposób można obliczyć wysokość zobowiązania podatkowego za dany okres rozliczeniowy.

Jeśli podatnik przygotuje już całą dokumentację musi także odprowadzić odpowiednią kwotę do Urzędu Skarbowego. Przy niewielkich kosztach podatki potrafią być bardzo wysokie.
Aby, ze wszystkich obowiązków wywiązywać się solidnie i rzetelnie podatnik musi wiedzieć: kiedy powstaje obowiązek podatkowy i jaka stawka od niego obowiązuje.

Wszystkie pomyłki grożą nam konsekwencjami prawnymi oraz naliczoną karą pieniężną. Warto o tym pamiętać, bo nikt nie cofnie wcześniej naliczonych zobowiązań.

Najczęstszym problemem są wszelkie darowizny. Pamiętajmy, że od nich również nalicza nam się kwota podatkowa i je również powinniśmy umieścić w księdze przychodów i rozchodów.

Sytuacja analogiczna powtarza się w przypadku podatku naliczonego. Nie wszystko możemy odliczyć i jeśli już to w różnych kwotach.

Wszystkie te czynności, których z pewnością nie jest mało, sprawiają, że właściciele firm korzystają z profesjonalnych biur rachunkowych. Firmy zewnętrzne zajmują się naszymi fakturami fachowo, a my mamy problem z głowy.

Nie zwalnia nas to jednak całkowicie z konieczności posiadania wiedzy na temat podstawowych zasad księgowania. To my bowiem wystawiamy fakturę i to my w razie czego popełnimy błąd przy jej druku. Co ważne, źle wystawioną fakturę bardzo trudno jest poprawić! Nie mówiąc już, o tym jak nasz błąd odczujemy po kieszeni.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły