Nierzetelny kontrahent – co można zrobić?

utworzone przez | 03 07 2017 | 0 komentarzy

Kiedy prowadzisz swoją działalność może Ci się zdarzyć, że trafisz na nierzetelnego kontrahenta, który nie ma zamiaru wywiązać się z umowy. Każde nieuczciwe zachowanie z jego strony może spowodować straty finansowe bądź wizerunkowe dla Twojego przedsiębiorstwa. Nie powinieneś tego pozostawić bez konsekwencji. Co zrobić, aby wyegzekwować, aby ograniczyć ryzyko i mieć zabezpieczenie?

Spisuj umowę

Zawsze najważniejsze jest, aby ustalenia poczynione słownie umieścić na papierze. Dokument taki może potwierdzić coś, czego nie udowodnisz tak łatwo mając tylko czyjeś słowo. Ponadto umowa mobilizuje kontrahentów, aby jednak starać się wywiązywać ze swoich obowiązków. Spisanie warunków współpracy można powierzyć specjaliście a jeżeli nie wiesz gdzie takiego znaleźć to zobacz w kancelariach. Obecność prawnika przy tworzeniu umowy może nam dodatkowo pomóc uzyskać korzystne warunki a przygotowany przez niego dokument z pewnością będzie zgodny z obowiązującym prawem.

Sprawdzaj rzetelność

Jeżeli chcesz podjąć z kimś współpracę to nie rób tego w ciemno. Powinieneś sprawdzić opinie o Twoim potencjalnym partnerze biznesowym. Najlepiej i najłatwiej jest poszukać w Internecie, gdzie ludzie wystawiają oceny i komentarze dotyczące wielu różnych firm. Jeżeli kontrahent, z którym zamierzasz podpisać umowę, jest nierzetelny to przeszukując opinie na jego temat z pewnością będziesz mógł się o tym dowiedzieć.

Weryfikuj dokumenty kontrahenta

Kolejna rzecz jaką powinieneś zrobić to sprawdzenie dokumentów firmy, które są rejestrowane. Szczególnie ważne jest to przed podpisaniem umowy, kiedy musisz znać osobę uprawnioną do reprezentowania swojego kontrahenta. W poszukiwaniu informacji o przedsiębiorcy skorzystać możesz również z Krajowego Rejestru Sądowego oraz CEiDG, gdzie dostęp do nich jest całkowicie bezpłatny. Jeżeli umowa dotyczy bardzo wysokiej kwoty to dobrze jest również załatwić od kontrahenta zaświadczenie o niezaleganiu z ZUS oraz dokument z urzędu skarbowego. Jeżeli ma on problemy z terminowym wpłacaniem składek to powinna zapalić Ci się czerwona lampka – przecież dla Ciebie również może okazać się nierzetelny.

Dodatkowe zabezpieczenia – co jeszcze można zrobić?

W przypadku, jeżeli kontrakt, który zamierzasz podpisać opiewa na naprawdę wysoką kwotę to powinieneś porządnie zabezpieczyć swoje interesy. W tym celu możesz skorzystać z poręczenia osoby trzeciej, gwarancji banku bądź ubezpieczyciela, hipoteki na nieruchomość bądź nieruchomości, zastawu rejestrowego, blokady środków w instytucji finansowej, weksla in-blanco oraz przewłaszczenia na zabezpieczenie. Wszystkie te metody dają Ci większą pewność odzyskania należnych nam pieniędzy w przypadku, jeśli nasz kontrahent nie wywiąże się z umowy.

Niestety uczciwość w biznesie nie jest w cenie, dlatego należy zabezpieczyć się wszelkimi możliwymi metodami, aby nie zostać oszukanym. Nierzetelny kontrahent zdarza się dość często a Ty powinieneś wiedzieć jak chronić przed nim swoje interesy.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły