Mail z dokumentami aplikacyjnymi – co w nim napisać?

utworzone przez | 18 07 2017 | 0 komentarzy

Zainteresowała Cię oferta pracy, postanawiasz więc wysłać wiadomość z wymaganymi dokumentami aplikacyjnymi. Pod żadnym pozorem nie pozostawiaj pustego pola tematu. Przeznacz trochę wolnego czasu na zredagowanie kilku zdań nawiązujących do ogłoszenia. Jeżeli nie napiszesz nic, rekruter może stwierdzić, że nie zależy Ci na danym stanowisku i nie poświęci Twojemu CV nawet chwili. Co powinno znaleźć się w oficjalnym mailu do potencjalnego pracodawcy? Oto kilka wskazówek.

Właściwy nagłówek

Zdarza się, że w ogłoszeniach o pracę zaznacza się konieczność podania w temacie wiadomości nazwy stanowiska, na które aplikujemy. W takiej sytuacji trzeba dopasować się do odgórnych wytycznych. W innym wypadku Twoja oferta nie będzie brana pod uwagę i szybko trafi do kosza.

Wystrzegaj się banałów

Aplikując za pośrednictwem portali z ofertami pracy lepiej nie korzystać z gotowych formułek. Szablonowe podejście nie wyróżni Cię spośród innych kandydatów. Choć taka wiadomość wydaje się poprawna, to jej nadawca nie zwraca na siebie uwagi. Rekruterzy otrzymują dziesiątki identycznych maili o takim samym tytule i treści, dlatego warto wykazać się zaangażowaniem i stworzyć ciekawy i treściwy tekst.

Struktura

Wiadomość należy rozpocząć od zwrotu grzecznościowego. To elegancka i pożądana praktyka. Następnie trzeba nawiązać do treści ogłoszenia, aby pracodawca wiedział, w jakiej sprawie piszemy. Kolejny ważny punkt to krótkie przedstawienie swojej motywacji. Musisz przekonać rekrutera, że naprawdę zależy Ci na otrzymaniu pracy. Warto podać powód, dla którego zasługujesz na zaproszenie na rozmowę. To wyróżni i spersonalizuje Twoją odpowiedź na zapytanie ofertowe. Poinformuj odbiorcę o załączonych dokumentach. Na koniec podziękuj za poświęcony Ci czas i życz miłej lektury. Twoja uprzejmość z pewnością zaowocuje.

Sprawdź oferty pracy na praca.money.pl.

Tego nie rób

Wysyłanie maila o takiej samej treści do różnych firm może zaszkodzić twojej kandydaturze na dane stanowisko. Tekst musi być dopasowany do konkretnego pracodawcy. Jeśli jednak nie zdecydujesz się na wprowadzenie zmian upewnij się, że usuwasz znacznik „FW” z tematu maila. Nikt nie lubi otrzymywać przekierowanych wiadomości.

Pamiętaj o checkliście

Zanim nadasz maila sprawdź kilka kwestii:

  • Czy rubryka „TEMAT” została wypełniona?
  • Czy do wiadomości załączono CV i/lub inne dokumenty aplikacyjne?
  • Czy mail adresata jest poprawnie wpisany?
  • Czy w tekście nie ma błędów i literówek?

Dopiero po „odhaczeniu” wszystkich punktów możesz wysłać wiadomość.

W ogłoszeniach zamieszczanych na portalach internetowych pracodawcy zazwyczaj proszą o dostarczenie dokumentów drogą elektroniczną. To proste i wygodne rozwiązanie. Pozwala na zaoszczędzenie cennego czasu obu stron. Wysłanie maila traktuje się wówczas jak odpowiednik osobistego spotkania. Od tego jak się zaprezentujemy zależy wynik rekrutacji. Warto poświęcić więcej uwagi na zredagowanie tekstu, który wzbudzi zainteresowanie i zwiększy szanse na otrzymanie upragnionej posady.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły