Leasing konsumencki – co to jest i jak to działa?

utworzone przez | 21 08 2017 | 0 komentarzy

Leasing to popularna forma sfinansowania zakupu samochodu lub maszyny użytkowej do firmy. Jednak w dzisiejszych czasach również klienci indywidualni bez działalności gospodarczej mogą starać się o leasing konsumencki działający na tych samych zasadach. W tym artykule szczegółowo omówimy na jakiej zasadzie to działa.

Czym dokładnie jest leasing konsumencki?

To usługa skierowana dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, której celem jest finansowanie samochodu osobowego lub innych pojazdów. Leasing jest dobrą alternatywą dla kredytu bankowego jeżeli zależy nam na kupnie auta. Firma leasingowa, która jest formalnym właścicielem pojazdu zarabia nie tylko na oprocentowaniu, ale również na możliwości odpisania podatku od amortyzacji samochodu.

Biorąc pojazd w leasing zgadzamy się na regularne spłacanie miesięcznych rat. Dopóki nie uregulujemy w całości swojego zadłużenia to formalnym właścicielem auta jest firma leasingowa i to ona widnieje w dowodzie rejestracyjnym jako właściciel.

Wady i zalety leasingu konsumenckiego

Dużą zaletą leasingu jest minimum formalności oraz łatwość jego otrzymania. Z reguły jest on przydzielany szybko i bezproblemowo na podstawie dwóch dokumentów, tj. dokument tożsamości oraz potwierdzenie uzyskiwanych dochodów. W ogólnym rozrachunku jest to tańsza opcja finansowania samochodu w porównaniu z kredytem bankowym.

Niestety leasing konsumencki ma też swoje wady. Po pierwsze, tak jak zostało o tym wspomniane wyżej w artykule, nie jesteśmy formalnymi właścicielami auta. Po drugie w przypadku szkody całkowitej lub kradzieży samochodu umowa wygasa. Leasingobiorca ma również konieczność ubezpieczenia przedmiotu leasingu.

Czy warto wybrać leasing konsumencki?

Jeżeli zastanawiamy się nad kupnem samochodu lub innego pojazdu, np. ciągnika to tak, warto wziąć leasing. Nie jest on skierowany tylko dla firm, co skutkuje tym, że każda osoba fizyczna ma prawo do tej formy finansowania zakupu. Firmy leasingowe często oferują korzystniejsze oprocentowanie i prowizje od banków, dlatego ta opcja wychodzi znacznie lepiej dla klienta niż kredyt bankowy. Otrzymanie leasingu nie jest skomplikowane, wystarczą dwa wspomniane wyżej dokumenty.

Podsumowując – leasing to dobra propozycja finansowania pojazdu dla osób prywatnych nie prowadzących działalności gospodarczej.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły