Księgowa w firmie czy warto?

utworzone przez | 14 03 2019 | 1 komentarz

Prowadząc własną działalność, musimy każdego dnia zmagać się z ogromną ilością zadań, nad którymi musimy stale mieć nadzór. Oprócz zarządzania produktem lub usługami konieczne jest prowadzenie działań marketingowych, pozyskiwanie klientów czy pilnowanie kwestii prawnych oraz urzędowych. Warto odciążyć się z nadmiaru obowiązków i powierzyć aspekty związane z księgowością wykwalifikowanej osobie. Dlaczego warto korzystać z pomocy księgowej?

Samodzielne prowadzenie księgowości

Mimo wielu trudności, jakie wiąże się tym działaniem, wciąż wiele osób decyduje się na samodzielne prowadzenie księgowości, zwłaszcza w mniejszych firmach lub w przypadku działalności jednoosobowych. Obciążeniem jest nie tylko konieczność poświęcenia sporej ilości czasu, ale również stale zmieniające się przepisy z zakresu prawa podatkowego. Wszelkie błędy nieumyślnie popełnione na skutek samodzielnego księgowania wiążą się z koniecznością spłat kar, a niekiedy doprowadzają do utraty rzetelności w firmie.


Księgowa w firmie

Księgowa pracująca w firmie pozwoli znacznie dociążyć przedsiębiorcę z obowiązków. Połączenie wiedzy i doświadczenia gwarantuje sprawne działanie i poprawności wykonywanych zadań. Księgowość tradycyjna skupia się na księgowaniu kosztów i przychodów, wypełnianiu ksiąg czy sporządzaniu deklaracji podatkowych i przesyłaniu ich do urzędów. Zatrudniając księgową w firmie, zyskujemy wsparcie specjalisty, ograniczamy odpowiedzialność za popełnione błędy i mamy możliwość korzystania z pełnej obsługi księgowej, w której zakresie znajduje się rozliczenia i przypominanie o terminach płatności. Decyduąc się na zatrudnienie księgowej możemy również liczyć na wsparcie w szerokim zakresie, doradztwo i stały kontakt, który często jest utrudniony w przypadku korzystania z biur rachunkowych czy firm zajmujących się księgowością zewnętrzną. Więcej wskazówek  dla przedsiębiorców znajdziesz na https://www.zustoniemus.pl/produkt/2007/.

Zewnętrzne usługi księgowe

Wiele firm zamiast zatrudnienia księgowej w firmie decyduje się na skorzystanie z usług firm zewnętrznych. Takie rozwiązanie wiąże się z wieloma korzyściami – nie ma konieczności zapewniania miejsca pracy w biurze, nie musimy kontrolować działań osób pracujących, a zyskujemy pewność, że wszelkie działania są podejmowane zgodnie z obowiązującym prawem i regulacjami. W firmach zajmujących się prowadzeniem księgowości zewnętrznej pracują zazwyczaj specjaliści, iż dziedziny rachunkowości, prawa, którzy wspólnie są w stanie rzetelnie prowadzić księgowość setkom firm. W przypadku korzystania z obsługi zewnętrznej wystarczy jedynie regularnie przesłać dokumenty drogą elektroniczną lub dostarczyć je osobiście. Następnie konieczne jest ich odebranie i dokonanie niezbędnych opłat związanych z księgowością i rozliczeniami. 

Samodzielne prowadzenie księgowości zwłaszcza w przypadku większych firm lub prężnie rozwijających się może okazać się wyjątkowo trudne, a niekiedy niemal niemożliwe. To właśnie z tego względu coraz więcej działalności decyduje się na skorzystanie z usług księgowej, która pracując w firmie, stale kontroluje kwestie związane z płatnościami czy regulacjami zobowiązań.

1 komentarz

  1. Marek

    Podam na swoim przykładzie. Sam zakładając działalność jednoosobową prowadziłem księgowość na początku samodzielnie. Z czasem zajmowało to więcej czasu i nawiązałem z jednym biurem rachunkowym Edyty Cyburt, która ma doświadczenie w małymi firmami jak i większymi. Uważam, że samodzielna księgowość jest możliwa ale przy małej ilości faktur. Potem człowiek może w tym się pogubić i lepiej to oddać profesjonalnemu biurowi rachunkowemu. Mało firm teraz zatrudnia bezpośrednio księgową na etacie. Bardziej to działa w formie outsourcingu i korzystania z takich usług na zewnątrz.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły