Czy wiesz, że praca biurowa także obciąża fizycznie? Nieprawidłowa pozycja siedzenia może prowadzić w najlepszym razie do bólu pleców, w najgorszym – do stałego skrzywienia kręgosłupa. Jeśli spędzasz dużo czasu za biurkiem, musisz sprawić sobie odpowiednie krzesło. Zobacz, jak wybrać siedzenie dostosowane do twoich indywidualnych potrzeb.
Dlaczego odpowiednie krzesło jest ważne?
Chyba każdy już słyszał o fatalnych skutkach siedzącego trybu życia. Jednym z nich jest negatywny wpływ na postawę – długie godziny za biurkiem są zabójcze dla twoich pleców. Pracownicy biurowi często skarżą się na bóle w okolicach krzyża, miednicy i nóg, wielu z nich ma stwierdzone skrzywienie boczne kręgosłupa, istnieje nawet ryzyko dyskopatii. Niewygodne siedzenie przyczynia się pośrednio także do kłopotów z koncentracją. Niektórzy nie wiedzą, że wszystko to jest właśnie efektem źle dobranego fotela. Czasem wystarczy zmienić zwykłe krzesło na bardziej ergonomiczny model, by skutecznie zapobiec powikłaniom zdrowotnym.
Podstawowe krzesło biurowe
Krzesło do biurka powinno spełniać kilka podstawowych wymagań. Najlepiej wybrać model obrotowy z pneumatyczną regulacją wysokości, który umożliwia swobodne poruszanie się w obrębie siedzenia oraz wygodne dostosowanie pozycji do blatu. Nieodzownym elementem są zdejmowane podłokietniki, które stanowią podpórkę dla rąk podczas pracy przy komputerze – w razie czego można je zdemontować. Pamiętaj też, że krzesło musi mieć anatomicznie wyprofilowane oparcie. Mniej ważne, ale nadal istotne, jest obicie siedzenia – to kwestia osobistych preferencji, ale dobrze jest znaleźć optimum pomiędzy zbyt twardym a zbyt miękkim materiałem.
Jak prawidłowo ustawić krzesło biurowe?
Ustawiając fotel biurowy, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Pamiętaj, że każdy z tych szczegółów ma niebagatelne znaczenie dla twojego kręgosłupa i komfortu pracy.
- Powinniśmy sięgać do klawiatury komputera tak, aby ramiona i przedramiona tworzyły kąt 90 stopni.
- Kąt 90 stopni musi znaleźć się także pomiędzy udami a łydkami. Będzie to możliwe tylko wtedy, gdy oprzemy stopy całą powierzchnią na podłodze.
- Prawidłowe oparcie krzesła wygina się w odcinku lędźwiowym, dopasowując się do naturalnej krzywizny kręgosłupa.
- Dopilnuj, by barki nie były napięte i nie unosiły się podczas pracy przy komputerze.
- Dostosuj siedzenie tak, aby górna krawędź monitora była na wysokości twoich oczu. Jeśli korzystasz z laptopa, odchyl lekko ekran, by nie skłaniać głowy do przodu.
Tych kilka zasad pomoże ci zadbać o wygodę i bezpieczeństwo w pracy za biurkiem. Nie zaszkodzi też zasięgnąć rady specjalisty, który poleci ci najlepszy model krzesła biurowego. Jeśli masz jakiekolwiek problemy z kręgosłupem, koniecznie skonsultuj się z ortopedą – w ramach zasad BHP.
Trzeba przed wszystkim zadbać o komfort w biurze. To jest podstawa. Należy spojrzeć na swoje biuro bardzo kompleksowo. Warto pomyśleć o realizacji fit out . W ten sposób można stworzyć profesjonalną, dopasowaną do konkretnych potrzeb powierzchnię biurową. Myślę, że jest to dobre i praktyczne rozwiązanie również pod względem wizerunkowym.