Kredyt hipoteczny z dofinansowaniem – podstawowe informacje

utworzone przez | 13 06 2017 | 0 komentarzy

Własne mieszkanie często jest pierwszym tak poważnym i istotnym zakupem w życiu ? statystyki mówią, że większa część transakcji zakupu nieruchomości dokonywana jest bowiem przez osoby młode. Trzeba jednak pamiętać, że zakup własnego domu czy mieszkania, najczęściej wiążę się z zaciągnięciem kredytu hipotecznego, którego samo otrzymanie nie jest łatwe. Na szczęście istnieją fundusze, które pomagają nam w nabyciu własnego mieszkania. Co jednak powinniśmy wiedzieć jeżeli planujemy kupić mieszkanie z dofinansowaniem?

MDM ? co musisz wiedzieć?

Mieszkanie Dla Młodych to rządowy projekt, na który co roku przeznacza się ogromne kwoty. Jest to najpopularniejsza obecnie forma pomocy dla tych, którzy marzą o własnym  mieszkaniu. Oczywiście taka pomoc nie przysługuje każdemu ? jakie więc  wymagania trzeba spełnić, by móc liczyć na dofinansowanie z programu MDM?

Pierwszym kryterium jest w tym przypadku wiek. Program przeznaczony  jest dla osób, które nie ukończyły 35 roku życia.  Wniosek o dofinansowanie można składać do końca roku, w którym ukończyło się 35 lat. W przypadku małżeństw wystarczy, że jeden z współmałżonków ma mniej niż wskazane 35 lat.

Na dofinansowanie z programu nie mają szans osoby, które posiadają już nieruchomość ? przeznaczony jest bowiem na zakup pierwszego mieszkania. Ta zasada nie dotyczy osób z co najmniej trójką dzieci ? mogą one zmieniać mieszkanie na większe korzystając z budżetowej dopłaty.

Oczywiście program ma też swoje ograniczenia ? chodzi głównie o kwoty, które są na niego przeznaczane. Nie wystarczają one bowiem na zaspokojenie potrzeb wszystkich potencjalnych beneficjentów. Dlatego im szybciej złożycie wniosek, tym większe szanse, że przyznane wam zostaną pieniądze.

Na jakie mieszkanie można dostać dofinansowanie?

Oczywiście i  w tej kwestii są pewne ograniczenia, pierwsze jest oczywiście zależne od metrażu, dla mieszkań jest 75, natomiast dla domów 100 m kwadratowych. I w tym przypadku łatwiej mają osoby z co najmniej trójką dzieci, w ich przypadku limity zwiększone są o 10 m kw.

Istnieje także limit cenowy ? cena mieszkania nie może przekraczać pułapu określonego w ustawie.  W największej mierze zależy on od ceny metra kwadratowego, która ustalana jest osobno dla każdego województwa co pół roku.

Na ile możemy liczyć?

Najczęściej pieniądze z programu MDM, wystarczają na pokrycie wkładu własnego (który w tym roku wynosi aż 20%). Jednak to, ile pieniędzy możemy uzyskać z dofinansowania zależne jest od kilku czynników. Pierwszym jest wielkość rodziny, i tak osoby bezdzietne mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 10% ceny mieszkania. Osoby, które mają już jedno dziecko, otrzymają 15%. Jeżeli posiadacie co najmniej dwójkę dzieci będzie to już 20% wartości nieruchomości. Natomiast rodziny z trójka lub więcej potomstwa  otrzymają nawet 30% od kwoty, którą zapłacą za mieszkanie. Warto też dodać, że jeśli w ciągu pięciu lat od kupna nieruchomości urodzi wam się trzecie dziecko, możecie starać się o zwrot 10 procentowej różnicy.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły