Kredyt hipoteczny dla singla czy pary – co wybrać?

utworzone przez | 31 07 2017 | 0 komentarzy

Jeszcze do niedawna singiel miał większy problem z uzyskaniem kredytu hipotecznego. Czasy jednak się zmieniły, a banki rzadziej biorą pod uwagę stan cywilny potencjalnego kredytobiorcy. Najważniejsza okazuje się obecna i przyszła sytuacja finansowa, wysokość dochodów oraz tzw. scoring. Lepiej zdecydować się na kredyt dla singla czy dla pary, która opcja wydaje się korzystniejsza i przysparza mniej trudności?

Zdolność kredytowa

Każda dodatkowa osoba mieszkająca w danym gospodarstwie domowym podwyższa stałe comiesięczne wydatki takie jak opłaty za media, wyżywienie, odzież i transport. Jednocześnie zwiększona liczba osób w gospodarstwie to obniżenie wysokości wydatków przypadających na jedną osobę. Dla singla wynoszą one średnio 600-1000 zł. Dla pary to 400-600 zł na osobę. Każda dodatkowa osoba zmniejsza zdolność kredytową. W sytuacji gdy miesięczny dochód netto singla to 3 500 zł netto, szacunkowa zdolność kredytowa osiąga  ok. 222 000 zł. Dla pary o tym samym dochodzie, będzie ona oscylować wokół progu 185 tysięcy.

Niesformalizowany związek

Jeżeli nie pozostaje się w związku małżeńskim, istnieją dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to ubieganie się o kredyt hipoteczny jako singiel. Wówczas pozostaje się jedynym kredytobiorcą. Bank podejmuje decyzję po przeanalizowaniu Twoich dochodów i kosztów utrzymania. W oczach instytucji finansowej ewentualny partner oficjalnie nie istnieje, dlatego biorą pod uwagę wyłącznie Twoją  zdolność kredytową. Drugim wyjściem w sytuacji niesformalizowania związku jest zaciągnięcie kredytu razem z parterem. Bank potraktuje Was wówczas jako małżeństwo. Zwiększa to zdolność kredytową, o ile oboje macie wysokie dochody i nie posiadacie żadnych znaczących zobowiązań. Wyższa zdolność kredytowa pozwala na negocjowanie obniżonej marży.

Kiedy lepiej ubiegać się o kredyt hipoteczny dla singla

Warto zdecydować się na samodzielne wnioskowanie o przyznanie środków, jeżeli tylko jedna z osób w związku może pochwalić się stałością i regularnością dochodów. Gdy partner ma inne zobowiązania, spore zadłużenie i kiepską historię w Biurze Informacji Kredytowej, lepiej zaciągnąć kredyt jako singiel. Również jeśli związaliśmy się z osobą w wieku powyżej 35 lat, zdolność kredytowa zmaleje, dlatego bardziej opłaca się w pojedynkę zająć kwestią pożyczki.

Kiedy lepiej ubiegać się o kredyt hipoteczny dla par

Kiedy obydwoje macie stałe dochody, zwiększa się Wasza zdolność kredytowa oraz wskaźnik DTI. Wówczas najkorzystniej składać wniosek jako małżeństwo. Często można wspólnie wynegocjować niższą marżę. Co więcej, niektóre banki chętniej oferują kredyty parom, dlatego warto rozeznać się w metodach ich postępowania.

Niemożliwe wydaje się udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, czy lepiej ubiegać się o kredyt hipoteczny jako singiel, czy jako para. Na podjęcie właściwej decyzji składa się wiele czynników, dlatego warto wziąć je wszystkie pod uwagę, zanim udamy się do placówki banku.

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły