Kredyt gotówkowy w banku a w parabanku – różnice?

utworzone przez | 11 02 2017 | 0 komentarzy

W dzisiejszych czasach wzięcie kredytu nie jest tak kłopotliwe jak kiedyś – na rynku jest wiele banków, które z chęcią podzielą się z nami swoimi pieniędzmi w zamian za „drobne opłaty”. Coraz popularniejsze staja się też instytucje parabankowe, które oferują pożyczki w szybki i ławy sposób – czasem nawet bez sprawdzania zdolności kredytowej. Na co warto zwrócić uwagę i jakie są różnice pomiędzy kredytem gotówkowym wziętym w banku a w parabanku?

 

Kredyty gotówkowe w banku

Zaciągając kredyt w banku zapożyczamy się w instytucji cieszącej się zaufaniem publicznym. Wszystkie umowy konstruowane są zgodnie z obowiązującym prawem. Zaletą kredytów bankowych jest niewątpliwie to, że jest to forma kredytowania pozwalająca na uzyskanie wysokich kwot finansowania. Inaczej niż w parabankach, gdzie możemy pożyczyć maksymalnie kilkadziesiąt tysięcy złoty.

Przy staraniu się o pożyczkę w banku trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ te instytucję sprawdzają bardzo dokładnie naszą zdolność, wpisy w BIK (Biurze Informacji Kredytowej) czy wiarygodność. Czasami rozparzenie wniosku trwać może kilka dni, co dla niecierpliwych może być dużą przeszkodą.

 

Pożyczki w parabanku

Najważniejszą zaletą i powodem, dla którego dużo ludzi wybiera właśnie ten rodzaj pożyczki jest fakt, że jest ona szybkim sposobem na pozyskanie gotówki. Parabanki nie sprawdzają naszych zarobków, nie obliczają zdolności kredytowej – nie sprawdzają nawet naszej historii w BIK Kolejnym plusem jest sposób uzyskania takiej pożyczki; można to zrobić w placówce, przez telefon, Internet lub nawet sms’owo, co niewątpliwie jest bardzo wygodne dla klienta.

Niestety, wadą szybkiej pożyczki jest jej koszt: zarówno koszt otrzymania, jak i koszt spłaty. Oprócz oprocentowania, które jest w Polce uregulowane, parabanki dodają do kosztów prowizję za przystąpienie do kredytu, opłatę za szybkie rozpatrzenie wniosku, opłatę za dostarczenie gotówki itd.

 

Bank a parabank – różnice

Różnice pomiędzy tym, co weryfikują te dwie instytucje najlepiej określa tabela poniżej:

BANK PARABANK
historia w BIK –  to jedna z kluczowych baz weryfikacji potencjalnego kredytodawcy,

– na jej podstawie bank określa nasza wiarygodność kredytową biorąc pod uwagę poprzednie zobowiązania, jak i spłaty obecnych

– jest bardziej uzupełnieniem niż drogowskazem decyzji o przyznaniu pożyczki,

– cześć firm w ogóle nie posiada dostępu do tej bazy,

wpisy do bazy dłużników

BIG, KRD, Erif itd

 

– w przypadku banków każdy wpis to kategoryczny hamulec przed udzieleniem klientowi kredytu,

– nawet przy posiadaniu super historii kredytowej w BIK nie możemy liczyć na kredyt, jeżeli widniejemy jak dłużnicy

– istnieje szansa, że po mimo takiego wpisu niektóre firmy zdecydują się na udzielenie nam pożyczki,
rekomendacja T – limit zadłużenia

 

– nie możemy liczyć na kredyt jeżeli posiadamy kilka innych zobowiązań, które  pochłaniają miesięcznie ponad 65% wysokości naszych dochodów.

 

– tu rekomendacja T nie jest  istotna,

– informacje o naszych zobowiązaniach pożyczkodawca uzyskuje tylko na podstawie naszego oświadczenia,

rodzaj dochodu

 

– banki chętniej udzielają kredytów osobom zatrudnionym na czas nieokreślony na umowę o prace.

–  praca na umowę o dzieło czy zlecenie może być  jednym  z głównych powodów odrzucenia naszego wniosku o kredyt .

– pożyczki pozabankowe w większości są udzielane na dowód bez zaświadczeń o zarobkach.

 

Jak widać pożyczki pozabankowe to świetna alternatywa dla ludzi, którzy potrzebują w krótkim czasie pozyskać gotówkę. Wart jednak przez złożeniem wniosku dokładnie sprawdzić wybraną instytucję, by nie dać się oszukać. Jeżeli zależy nam na pewności i przejrzystości zasad, zawsze wybierajmy sprawdzone banki.

 

 

 

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły