Kredyt gotówkowy a kredyt odnawialny – wady i zalety

utworzone przez | 27 12 2017 | 0 komentarzy

W momencie, kiedy zaczynasz potrzebować większej ilości pieniędzy, musisz poważnie rozważyć każdą ofertę proponowaną przez bank, a następnie – porównać oferty poszczególnych banków i wybrać najbardziej korzystną. Jest wiele sposobów na pozyskanie dodatkowych funduszy, a wybór najbardziej odpowiedniego z nich zależy od wielu czynników, przede wszystkim jednak od celu, na który kredytobiorca chce przeznaczyć pieniądze oraz sumy, jaką chce podjąć. Jeśli już sprecyzowałeś swoje potrzeby i zastanawiasz się nad kredytem gotówkowym i odnawialnym, przyjrzyj się charakterystyce obu tych ofert i podejmij świadomą decyzję.

W odpowiedzi na indywidualne potrzeby

Kiedy decydujemy się na podjęcie kredytu w banku, mamy już sprecyzowany powód jego pobrania i wiemy, na jaką sumę musi opiewać, by spełnił nasze wymagania. Brzmi to dość prosto, ale w rzeczywistości takie nie jest. Nie wszystkie rodzaje kredytów są dostępne ot tak, nie wszystkie też można podejmować na wysokie kwoty. W niektórych przypadkach bank wydaje kredyt na bardzo konkretny cel, który należy uprzednio dokładnie przedstawić.

Niemniej jednak, jeśli potencjalnemu kredytobiorcy potrzebna jest określona kwota do przeznaczenia na cele inne niż takie, które można by było wiązać z prowadzeniem działalności gospodarczej, może on zdecydować się na tradycyjny kredyt gotówkowy. Kredyt taki można spożytkować na dowolny cel, bez konieczności jego określania. Aby dopełnić formalności, kredytobiorca będzie musiał okazać w banku dowód tożsamości i okazać wysokość swoich dochodów.

Co zaś się tyczy kredytu odnawialnego, działa on niejako w obrębie konta bankowego kredytobiorcy. Jak sama nazwa wskazuje, z podjętego raz kredytu odnawialnego można korzystać wiele razy – z tego powodu jest on często mylony z debetem. Podobnie jak w przypadku kredytu gotówkowego, kredyt odnawialny można pobrać i wydać na dowolny cel, nieprzedstawiony wcześniej bankowi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź te i pozostałe oferty bankowe sprawdź w Direct.Money.pl.

Kredyt gotówkowy

Kredytobiorca potrzebujący stosunkowo dużej sumy może zdecydować się na kredyt gotówkowy. Możliwa do pobrania suma będzie oczywiście ustalana na podstawie zdolności kredytowej zainteresowanego. Niestety kredytobiorca cieszący się z dużego zastrzyku funduszy będzie musiał liczyć się również ze stosunkowo wysokim oprocentowaniem i koniecznością regularnego spłacania kredytu wraz z odsetkami.

Kredyt odnawialny

Ten typ kredytu daje kredytobiorcy duże pole do manewru. Oczywiście pole to nie jest nieograniczone – kredytobiorca musi liczyć się z limitem ustalonym przez bank. Jego oprocentowanie nie jest jednak szczególnie wygórowane, to samo dotyczy też prowizji. Same zasady korzystania z tej opcji również są łatwe do zrozumienia. Czy taka oferta banku nie ma więc złych stron? Owszem, ma. Życie na kredycie potrafi być uzależniające. A jeśli nawet taki kredyt nie uzależni, to można się do niego szybko przyzwyczaić, co również nie jest dobre na dłuższą metę. Łatwo jest bowiem zapomnieć się w wydawaniu pieniędzy, a nieodkładanie pieniędzy na tzw. „czarną godzinę” w chwili kryzysu prowadzi do jeszcze większego zadłużenia.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły