Z roku na rok leasing jako forma finansowania zyskuje coraz bardziej na popularności, szczególnie wśród firm transportowych. Według Ogólnopolskiego Badania Rynku Flotowego na leasing decyduje się ⅔ przedsiębiorców. Polacy zaczynają powoli odchodzić od modelu posiadania na własność na rzecz wynajmu długoterminowego. W ten sposób leasing zaczyna być najszybszą drogą do poszerzenia zasobów firmy. Jest to szczególnie korzystne rozwiązanie przy zakupie ciągników siodłowych powyżej 3,5 tony, ponieważ umożliwia korzystanie ze sprzętu dzięki niewielkiemu kapitałowi własnemu.
Kredyt a leasing
Porównując ze sobą obie formy finansowania widać, że leasing jest przede wszystkim prostszy i szybszy.
FORMALNOŚCI I DOKUMENTY
Jeśli chodzi o formalności to załatwimy je w parę dni, a dodatkowo brak weryfikacji finansowej pozwala na zawarcie umów firmom wykazującym minimalne dochody. W banku należy przedstawić obszerny komplet dokumentów, zweryfikować swoją zdolność kredytową, a cały proces trwa zdecydowanie dłużej.
PODATEK
Leasing jest korzystniejszy niż kredyt ze względów podatkowych, ponieważ pomaga obniżyć wysokość płaconych podatków.
ZDOLNOŚĆ KREDYTOWA
Leasing traktowany jest jako koszty firmy. Tym samym nie obniża zdolności kredytowej. W przypadku kredytu – każde kolejne zobowiązanie finansowe może być utrudnione.
OFERTA
Firmy leasingowe dbają o dostępność produktów i różnorodność oferty, która jest dobrze dostosowana do działalności firm z branży transportowej. W banku wszystko zależy od zdolności kredytowej.
RATY
Posiadając ciągnik siodłowy w leasingu odprowadzamy miesięczne raty przez umówiony okres, a po zakończeniu umowy możemy go wykupić nawet za 1-20% wartości. Istnieje indywidualna możliwość ustalenia rat w sezonie i poza nim. Zazwyczaj umowy leasingowe trwają do 60 miesięcy. Tymczasem umowy kredytowe zostają rozłożone na lata.
KOSZTY
Koszty w leasingu zależą m.in.: od stażu firmy, wysokości wkładu własnego, długości trwania umowy, wysokości rat, a szczegółowego wyliczenia dokonuje leasingodawca. Koszty kredytu składają się z marży banku i stawki referencyjnej. Marża ustalana jest indywidualnie, zaś na stawkę referencyjną bank nie ma wpływu.
KOMORNIK
W przypadku upadłości lub problemów finansowych leasing chroni majątek przedsiębiorcy, a sprzęt pozostaje własnością firmy leasingowej. Natomiast w przypadku banku następuje przejęcie finansowanego zakupu.
Który leasing wybrać: operacyjny czy finansowy?
Ponad 80% umów leasingowych ma charakter operacyjny. Co to oznacza? Ta forma finansowania dobrze sprawdza się dla dużych, jak i małych firm. Pod koniec trwania umowy przedsiębiorca ma możliwość wykupienia środków trwałych, po ustalonej cenie, która wacha się pomiędzy 1-20% wartości początkowej.Nie ma jednak takiej konieczności, a leasingobiorca równie dobrze może zdecydować się na nowy sprzęt i podpisać kolejną umowę. Zaletą jest fakt doliczania comiesięcznych rat do przychodu, co w znacznym stopniu obniża wysokość podatku VAT.
W leasingu finansowym znaczącą kwestią jest prawo własności, co przyczynia się do zmniejszenia popularyzacji tej formy. Po zakończeniu umowy, leasingobiorca po prostu musi wykupić finansowane sprzęty, przy czym płaci on od razu cały podatek VAT od transakcji, razem z ratą w pierwszym miesiącu trwania umowy. Taki zabieg obniża skutecznie podatek dochodowy. Ta forma preferowana jest dla podatników niepłacących VATu lub rozliczających się ryczałtem.
Czy istnieją ograniczenia w leasingu?
Gdyby nie fakt, że zawsze muszą być jakieś ograniczenia, firmy leasingowe mogłyby kompletnie wyprzeć banki. Biorąc leasing na ciągniki siodłowe, należy pamiętać o kwestii wcześniejszej spłaty zobowiązania. Banki dają taką możliwość i anulują wówczas odsetki z pozostałych rat. W leasingu wcześniejsza spłata wiąże się ze zwrotem do Urzędu Skarbowego wszystkich dotychczasowych odliczeń związanych z umową leasingową.
Rynek firm transportowych i samochodów ciężarowych w leasingu cały czas się rozwija. Setki firm znajdują tutaj auta dla siebie. Firmy, które decydują się m.in. na ciągniki siodłowe w leasingu, stają się liderami na rynku i z powodzeniem rozbudowują swoje zasoby o kolejne auta. Warunkiem udanego leasingu jest sprawdzone źródło. Z pełną dozą zaufania i doświadczeniem polecamy wszystkim polskim przedsiębiorcom formę leasingu – to prosty sposób na zwiększenie wydajności firmy.
0 komentarzy