Kontroler dla DJ-a – do czego służy i jaki wybrać na początek?

utworzone przez | 10 10 2018 | 0 komentarzy

Zakup kontrolera często jest pierwszym krokiem do rozpoczęcia prawdziwej kariery DJ-a. To właśnie dzięki tym sprzętom można dowolnie łączyć, zmieniać i miksować muzykę z komputera. Obecnie w sklepach znajdziemy różnorodne modele kontrolerów, posiadających odmienne możliwości. Często wybór jednego modelu, który będzie dla nas satysfakcjonujący, okazuje się bardzo trudne. Co warto wiedzieć o kontrolerach i jak wybrać sprzęt odpowiadający konkretnym potrzebom?

Czym jest kontroler?

Korzystając z kontrolera, możemy swobodnie zmieniać utwory, tak aby nadać im lepsze brzmienie, bardziej pasujące do danych okoliczności. Kontrolery MIDI powstały na skutek wciąż połączenia wciąż ulepszanych odtwarzaczy i mikserów w jeden, wielofunkcyjny sprzęt. W porównaniu z tymi urządzeniami kontrolery są lekkie, posiadają zazwyczaj bardziej atrakcyjną cenę, jednocześnie gwarantując nam możliwość kreatywnego modernizowania odtwarzanej muzyki.

Podstawą działania kontrolerów jest protokół MIDI, który wysyła sygnał do komputera o ułożeniu przycisków, padów czy knobów. Dzięki czemu muzyka zmieniana jest zgodnie z oczekiwaniami DJ-a. Obecnie dostępne są bogato wyposażone kontrolery posiadają liczne pady, konfigurowalne suwaki, a nawet pełną lub częściową klawiaturę. Zapoznaj się z ofertami dostępnymi w Internecie i sprawdź jakie produkty będą najlepiej odpowiadały Twoim potrzebom.

Jak wybrać kontroler?

Kontroler warto wybierać, kierując się przede wszystkim tym, w jakich okolicznościach pragniemy go wykorzystywać. Osoby wybierające sprzęt, który będzie wykorzystywany w klubach lub na podobnych imprezach, powinny decydować się na kontrolery umożliwiające wygodne miksowanie i ubarwianie setów. Dodatkowo warto wybrać sprzęt posiadający interfesj audio oraz odpowiednią ilość wejść i wyjść. Zwłaszcza jeśli muzyka ma być odtwarzana w większych lokalach o dużej powierzchni. Dobrym pomysłem jest poszukanie kontrolera wyposażonego w większą ilość konfigurowalnych suwaków, co zapewni DJ-owi swobodę we wprowadzaniu urozmaiceń do swojej pracy.

Jeśli DJ chce wykorzystywać sprzęt podczas wesel oraz innych uroczystości, powinien zwrócić uwagę na inne elementy. W takim przypadku nie ma konieczności zakupu drogich kontrolerów umożliwiających zaawansowane miksowanie muzyki. Lepiej wybrać wysokiej jakości sprzęt, który będzie posiadał przede wszystkim wejście mikrofonowe oraz wejście aux. Istotna jest również wielkość kontrolera. Nie powinien być on duży i ciężki, gdyż transportowanie takiego sprzętu z pewnością wiązałoby się z wieloma problemami.

Oprogramowanie do kontrolera

Bardzo często poszukując odpowiedniego kontrolera, wielu DJ-ów zapomina o kwestii oprogramowania. Zwróćmy uwagę, że dostępność zestawu funkcji w głównej mierze określana jest przez aplikację, dlatego wybierając sprzęt, nie bagatelizujmy tej kwestii. W odróżnieniu od ubiegłych lat, teraz większość kontrolerów produkowana jest pod konkretne oprogramowanie. Dlatego przed zakupem koniecznie należy sprawdzić, z jaką aplikacją sprzęt może się integrować.

Obecnie w sklepach muzycznych możemy znaleźć różnorodne miksery, kontrolery czy interfejsy. Aby wybrać właściwy sprzęt, w pierwszej kolejności warto zastanowić się jakie parametry będą dla nas najważniejsze. Pomocne mogą być profesjonalne strony internetowe oraz fora, które często stanowią kopalnię wiedzy zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych DJ-ów. Odpowiednio dobrany kontroler ułatwi pracę i umożliwi zdobycie nowych umiejętności.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły