Konto firmowe – czy warto je posiadać?

utworzone przez | 10 07 2017 | 0 komentarzy

Planujesz rozpocząć prowadzić działalność? Warto zastanowić się nad założeniem konta firmowego w banku. Obowiązek posiadania konta firmowego obejmuje tyko spółki. Będąc przedsiębiorcą nie masz obowiązku posiadania rachunku firmowego. Większość przedsiębiorców zakłada rachunek firmowy w banku, gdyż niesie to za sobą wiele korzyści i bardzo niewiele wad, o których przeczytasz poniżej.

Zalety posiadania konta firmowego

  • Największą zaletą posiadania konta firmowego jest oddzielenie finansów osobistych od finansów firmowych. Pozwoli Ci to na kontrole pieniędzy firmowych. Będziesz mógł oszacować wpływy i wydatki oraz sprawdzić jaka część pieniędzy pochodzi od klientów. Pomoże Ci to, w prowadzeniu księgowości, w szczególności, gdy uzyskujesz przychód również z innego źródła. W przypadku prowadzenia tylko rachunku prywatnego ciężko o ład i porządek na koncie. Stracimy sporo czasu na oddzielenie wydatków i wpływów osobistych od firmowych.
  • Dużą zaletą posiadania konta firmowego jest to, że masz łatwiejszy dostęp do kredytów. W takiej sytuacji cała procedura kredytowa jest znacznie prostsza. Nie trzeba dostarczać i wypełniać całej masy dokumentów.
  • Czekają na Ciebie również bardzo atrakcyjne lokaty na korzystnych warunkach. Dzięki takim lokatom, możesz bezpiecznie ulokować swoje oszczędności na dobrze oprocentowanej lokacie. Wraz z założeniem konta firmowego, masz dostęp do wielu promocji dla przedsiębiorców. Mamy dostęp również do takich usług jak np. wyrobienie karty kredytowej, założenie limitu czy potwierdzanie dokumentów.
  • Rozliczanie się z Urzędem Skarbowym i opłacanie składek ZUS będzie znacznie prostsze. Zdarza się, że przy wykonywaniu płatności z kont osobistych urząd może zablokować takie transakcje, które niosą za sobą dużo kłopotów i późniejszych wyjaśnień. W przypadku kontroli skarbowej udostępniasz tylko rachunek firmowy.
  • Dzięki posiadaniu firmowego konta wzmacniasz wizerunek swojej firmy jako bardziej profesjonalnej. Mimo, że Twój klient nie będzie w stanie odróżnić Twoich rachunków, to zwiększy się prestiż, który wzmocni poczucie Twojej wartości.

Wady posiadania konta firmowego

  • Z prowadzeniem konta firmowego mogą wiązać się niewielkie opłaty lub wymogi. Są tez banki, które oferują konta firmowe za darmo. Praktycznie każdy bank ma w swojej ofercie konto firmowe, więc warto je przejrzeć i wybrać takie, które będzie darmowe.
  • Gdy otworzymy już działalność gospodarczą i chcemy założyć konto firmowe, musimy liczyć się z dodatkowymi formalnościami. Należy wybrać się do Urzędu Miasta, aby dokonać zmiany numeru konta bankowego. Trzeba odwiedzić też bank, aby założyć rachunek bankowy. To proces, który zabiera nam sporo czasu. Pozostając przy koncie osobistym omija Cię zaledwie jeden formularz.

Jeśli rozpoczynacie lub jesteście w trakcie zakładania swojej działalności, warto pójść do banku i złożyć wniosek o konto firmowe (porównaj konta na: http://direct.money.pl/kontafirmowe). Jak widać ma ono mnóstwo zalet których można wymienić znacznie więcej. Posiadanie takiego konta ułatwi wiele spraw zawodowych. Aczkolwiek decyzja o posiadaniu rachunku jest dość indywidualna i zależy od potrzeb przedsiębiorcy.

 

 

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły