Klimatyzacja w biurze – jak o nią dbać?

utworzone przez | 31 08 2015 | 0 komentarzy

Sezon na upały jeszcze trwa i to nie zmieni się przez najbliższy tydzień. Pewnie w wielu biurach klimatyzacja była używana intensywnie, a to rodzi za sobą obowiązek, który trzeba wobec niej spełnić. Jeśli masz klimatyzację w domu lub biurze, obowiązkowo musisz ją po lecie wyczyścić! Najlepiej zlecić to wyspecjalizowanej firmie.

Groźne bakterie a środowisko klimatyzacji

Legionella, bo o niej mowa, to bakteria, dla której klimatyzacja jest świetnym środowiskiem do rozwoju. Jest o tyle groźna, że wywołuje legionellozę, zwaną też chorobą legionistów – groźną chorobę dróg oddechowych, która charakteryzuje się kaszlem, gorączką, bólem mięśni, a nawet zapaleniem płuc. Niestety bakteria wywołująca chorobę często prowadzi do śmierci, zwłaszcza, jeśli zaatakuje nie płuca, ale np. wątrobę lub serce.

To jednak niejedyne zagrożenie wynikające z braku konserwacji i czyszczenia klimatyzacji. Niemniej groźne są inne bakterie i grzyby, które atakują drogi oddechowe. Mogą prowadzić do napadów kaszlu, astmy, a nawet alergii.

Jak przebiega czyszczenie klimatyzacji?

Dlatego niezależnie od tego, czy klimatyzacja jest użytkowana w domu czy biurze, jej czyszczenie jest niezbędne. Filtry w klimatyzatorze można czyścić samodzielnie, najlepiej raz na miesiąc, używając do tego ciepłej wody i mydła, po prostu przecierając ściereczką. Jednak dopiero wyspecjalizowana firma będzie w stanie wyczyścić układ kompleksowo.

Pracownicy firmy Profiklima z Warszawy wymienią filtry na nowe, dodatkowo sprawdzą cały układ chłodzenia i ilość płynu w jednostce chłodzącej. Przeprowadzą również testy pod kątem sprawności układu elektrycznego i szczelności oraz prawidłowego odprowadzania skraplającej się wody na zewnątrz budynku – czytamy.

Czyszczenie i serwis klimatyzacji, zwłaszcza w biurze, powinien być tak samo oczywisty, jak przegląd samochodu czy wykupienie OC. Jeśli tylko masz taką możliwość, przeprowadzaj ją częściej niż dwa razy do roku i zawsze po intensywnie upalnym lecie.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły