Kiedy wybrać kredyt a kiedy leasing na firmowe pojazdy?

utworzone przez | 26 11 2018 | 0 komentarzy

Zakup pojazdu firmowego to jeden z pierwszych kroków na rozwijanie Twojego przedsiębiorstwa. Najpopularniejszymi formami finansowania takiego zakupu bez wątpienia są leasing i kredyt. Która opcja i dla kogo będzie bardziej opłacalna? Kiedy zdecydować się na kredyt, a kiedy na leasing?

Leasing i jego największe zalety


Leasing jest bardzo efektywnym rozwiązaniem, które umożliwia nam finansowanie środków trwałych. Aktywa możemy pozyskiwać po koszcie zdecydowanie niższym w porównaniu z pieniędzmi, jakie musielibyśmy wydać z własnej kieszeni. Dodatkowo zaletą przyciągająca uwagę przedsiębiorców jest niezbyt skomplikowana procedura uzyskiwania finansowania. Większość formalności załatwia za nas firma specjalizująca się w udzielaniu leasingu. Leasing ma również swoje podatkowe korzyści. Na plus należy zapisać zdecydowanie niższą podstawę naliczania podatku dochodowego. Wszystko dzięki ratom leasingowym, które można wrzucić w koszty bieżących działań.

Warto dodać, że leasing dla właścicieli firm jest ogólnodostępny. Oznacza to, że taką formę finansowania możemy otrzymać nawet w dniu otworzenia działalności gospodarczej. Nie potrzebujemy żadnej historii kredytowej. Dodatkowo możemy leasingować niemal wszystko. Warto pamiętać, że pojazdem firmowym niekoniecznie musi być samochód osobowy. Leasing na ciągniki siodłowe, busy czy naczepy są bardzo popularnym segmentem finansowania inwestycji.

W jakiej sytuacji warto zainteresować się leasingiem?

Przede wszystkim w momencie, kiedy przedsiębiorca planuje nabyć do firmy droższy pojazd, który przerasta jego możliwości finansowe. Leasing będzie idealnym rozwiązaniem, jeśli przedsiębiorca akceptuje fakt, że przez cały okres trwania umowy nie będzie właścicielem finansowanego pojazdu. Warto sięgać po leasing również wtedy, gdy przedsiębiorca przywiązuje uwagę do nowości technologicznych i będzie chciał za jakiś czas wymienić samochód na nowy. Taki sposób finansowania to bardzo korzystna opcja dla przedsiębiorców chcących szybko rozwinąć własny biznes.

Jakie korzyści oferuje kredyt bankowy?

Główną zaletą kredytu bankowego przeznaczonego na zakup pojazdu firmowego jest możliwość finansowania dowolnie wybranego przez nas pojazdu w dowolnym wieku. Banki nie widzą przeciwwskazań, aby udzielać zobowiązania na przedmioty używane, co może być trudnością w przypadku zdecydowania się na leasing. Wybór kredytu zamiast leasingu opłaci się także przedsiębiorcy, który potrzebuje chwilowego wsparcia finansowego z zewnątrz. Taką formę finansowania można spłacić wcześniej, co oznacza wcześniejsze zakończenie umowy z bankiem.

Dodatkowo istnieje możliwość zaciągnięcia specjalnego kredytu na pojazd, który jest zdecydowanie tańszy od tradycyjnej formy takiego rozwiązania. Wszystko przez to, że bank stosując dodatkowe zabezpieczenia na przedmiocie finansowania, w stopniu znaczącym ogranicza swoje ryzyko. W przypadku wyspecjalizowanej oferty otrzymujemy możliwość dogodnego wyboru wariantu spłaty zadłużenia, dzięki temu zaciągnięcie kredytu nie jest równoznaczne z zachwianiem budżetem firmy.

O tym, która opcja finansowania pojazdu firmowego będzie dla danego przedsiębiorcy korzystniejsza, decyduje wiele czynników. Leasing jest idealną ofertą dla świeżo utworzonych firm, które z racji na brak zdolności kredytowej nie są w stanie skorzystać z zastrzyku gotówki od banku. Kredyt z pewnością poleca się dużo bardziej doświadczonym właścicielom firm, którzy dodatkowo są zachęcani wyspecjalizowaną ofertą z możliwością swobodnego dopasowania rat kredytowych.

 


0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły