Mały ZUS, niższy od tradycyjnego o nawet połowę. Nic zatem dziwnego, że tak powszechnie uznawany jest za zbawienie dla młodych przedsiębiorców. Jak długo obowiązuje? Kiedy jego stawka się zwiększa?
O tym w dzisiejszym wpisie. Szczególnie aktualny bo tak się akurat składa, że i ja za niecałe dwa miesiące będę zmuszony pomachać mu mokrą od łez chusteczką. Powoli zatem rozczytuję się już we wszystkich wymaganiach i terminach. Przecież nie od dzisiaj wiadomo, że z ZUS-em lepiej nie żartować.
Mały ZUS opłacamy przez pierwsze pełne 24 miesiące, od momentu zgłoszenia działalności gospodarczej. Termin opłacenia pierwszego małego ZUS określa się do 10 dnia kolejnego miesiąca. Oczywiście jeśli tym samym pierwszy miesiąc był niepełny, nasza składka zostaje pomniejszona o liczbę dni, która już upłynęła.
Ta zasada obejmuje wszystkich przedsiębiorców, bez względu na to, jaki charakter działalności prowadzą. Niestety mały ZUS, kiedyś się kończy, wówczas stawki, które opłacamy zwiększają się diametralnie. Dla wielu stają się wręcz niemożliwe do opłacenia.
Formalności związane z zakończeniem opłacania małego ZUS-u
Nie są zbyt skomplikowane. Jednakże aby nie popełnić błędu, wszystkie formalności może za nas dopełnić nasz księgowy. Oczywiście musi on posiadać odpowiednie upoważnienie.
Dokładnie do 7 dni od początku pierwszego miesiąca, w którym obowiązuje duży ZUS należy:
- złożyć formularz ZUS ZWUA i tym samym wyrejestrować się z ubezpieczeń,
- zarejestrować się ponownie, ale składając już formularz z kodem (05 10 00) właściwym dla dużego ZUS-u.
Wreszcie do 10. dnia następnego miesiąca musimy także złożyć formularz ZUS DRA. Na tym formularzu wpisuje się m.in. konkretne kwoty składek opłacanych w ramach dużego ZUS-u.
No właśnie, ile płacimy?
Mały ZUS to łącznie 431,18 zł, zaś duży ZUS to kwota 1042,46 zł (z uwzględnieniem dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego).
Oznacza to mniej więcej tyle, że przy dużym ZUS-ie płacimy prawie 3 razy więcej. Niestety z tych składek zrezygnować nie możemy. Obowiązek opłacania ZUS mają wszyscy przedsiębiorcy prowadzący swoje firmy na terenie Polski.
0 komentarzy