Jakie wydatki związane z samochodem można wrzucić w koszty?

utworzone przez | 20 01 2017 | 0 komentarzy

Jesteś czynnym podatnikiem VAT i nie wiesz jakie wydatki związane z eksploatacją samochodu możesz wrzucić w koszty? Wymiana opon, oleju i wiele innych czynności należą do typowych rzeczy, które wiążą się z używaniem samochodu, dlatego masz prawo zaliczyć je do kosztów. Nowoczesny sprzęt audio wymaga natomiast amortyzacji.

Oczywiście w wielu kwestiach związanych z kosztami powinno Ci pomóc biuro rachunkowe lub Twój księgowy/księgowa, jeśli jednak wolisz doczytać pewne kwestie sam lub osobiście prowadzisz swoją księgowość to więcej informacji znajdziesz poniżej.

Wymiana opon

Jeśli samochód służbowy, który wymaga wymiany opon został wpisany do ewidencji środków trwałych działalności gospodarczej, to jak najbardziej, tego typu wydatek może być potraktowany jako koszt związany z uzyskaniem przychodu. Nie trzeba amortyzować takich kosztów, dlatego że nie powiększają one wartości początkowej pojazdu. Nie ma też tu powodów do sądzenia, że wydatek jak wymiana opon, nie jest związany z działalnością gospodarczą.

Używanie prywatnego auta jako firmowego

Wydatki związane z eksploatacją pojazdu nieuwzględnionego w ewidencji środków trwałych działalności gospodarczej można zaliczyć do kosztów, ale na nieco innych warunkach. Eksploatację takiego samochodu obowiązują limity, czyli tzw. kilometrówki.

Wymiana kół

Podobnie jak w przypadku opon, wydatek taki można zaliczyć do kosztów związanych z uzyskaniem przychodów.

Paliwo do samochodu

Zakup benzyny czy innego paliwa również można zaliczyć do kosztów. Chociaż sposób zaliczania takich kosztów będzie się różnił w zależności od tego czy został on wpisany do ewidencji środków trwałych firmy, czy jest może używany w charakterze mieszanym tj. prywatno-firmowym. W drugim przypadku musi być prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu.

Przegląd pojazdu

Wszystkie wydatki związane z normalną eksploatacją samochodu można wrzucić w koszty. Można do nich zaliczyć: przegląd samochodu, wymianę oleju oraz wszelkich płynów eksploatacyjnych, gdyż są to wydatki, które wiążą się z prawidłowym funkcjonowaniem pojazdu. Podobnie zresztą stanie się z drobnymi naprawami, remontami czy przeglądami. Takich wydatków nie trzeba amortyzować, a napraw, wymian czy przeglądu może dokonać nie tylko autoryzowany serwis, ale również prywatny warsztat, najważniejszym jest, aby te wydatki udokumentować w postaci faktur.

Największe znaczenie przy wpisywaniu eksploatacji samochodu w koszty będzie miało to czy został on wpisany do ewidencji środków trwałych firmy czy też nie, chociaż nawet w pierwszym przypadku może być wymagana uproszczona ewidencja przebiegu pojazdu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły